Udany start rakiety Long March 4C z satelitą Feng Yun 3B

0

Wczoraj, 4 listopada, Chiny przeprowadziły udane wystrzelenie rakiety Long March 4C z meteorologicznym satelitą Feng Yun-3B.

Start nastąpił o godzinie 18:37 GMT z Taiyun Satellite Launch Center. O godzinie 18:56 GMT potwierdzono separację satelity.

Feng Yun 3B jest satelitą przeznaczonym do obserwacji Ziemi oraz obserwacji meteorologicznych. Na swoim pokładzie ma 11 instrumentów zdolnych do badań globalnie występujących zjawisk pogodowych w szerokim zakresie spektralnym i różnymi metodami. Zdolny jest także do wykonywania obserwacji w trzech wymiarach, dzięki czemu pozwala na uzyskanie o wiele dokładniejszych danych – na przykład przy badaniach chmur.

Obrazy zebrane za pomocą tego satelity wykorzystywane będą do wykonywania prognoz pogody i pozwolą badać globalne zmiany atmosferyczne oraz wpływ zmian klimatu na środowisko. Pomogą również w monitorowaniu katastrof naturalnych oraz dostarczą usług meteorologicznych armii chińskiej.

Feng Yun 3B jest drugim satelitą z tej serii i podobnie jak pierwszy jest wersją eksperymentalną. W najbliższych latach mają zostać wysłane jeszcze dwa urządzenia z tej rodziny, ale już w wersji operacyjnej.

Był to 135 udany start chińskiej rakiety na orbitę, a także 13 w tym roku. Jest to rekordowa wartość startów z tego kraju przypadająca na 2010 rok.

Nagranie startu można obejrzeć tutaj.

(NSF)

Comments are closed.