Komercyjne loty kosmiczne niebezpieczne dla środowiska?

0

Czy komercyjne loty kosmiczne (np suborbitalne) mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne? Niedawno pojawiły się takie wątpliwości.

Jednym z najważniejszych zagadnień ostatnich kilkunastu lat jest wpływ człowieka na środowisko naturalne i związana z tym zmiana klimatu. Na dodatek, wciąż relatywnie mało wiemy na temat zmian zachodzących w górnych warstwach atmosfery oraz w warstwie ozonowej (która znajduje się na wysokości do około 40-50 km ponad Ziemią).

Przez tę warstwę muszą przelecieć wszystkie rakiety, które lecą na orbitę lub lot balistyczny. Jest zatem możliwe, że zarówno górne warstwy atmosfery jak i warstwa ozonowa mogą doświadczyć wpływu spalin silników rakietowych – szczególnie jeśli lotów będzie kilkaset lub kilka tysięcy rocznie. Co wtedy może się stać?

Niedawno na łamach czasopisma naukowego Geophysical Research Letters pojawiła się publikacja, która sugeruje negatywny wpływ lotów komercyjnych na górne warstwy atmosfery i warstwę ozonową. Sprawcą negatywnego wpływu jest zwyczajna sadza – czyli zanieczyszczone cząsteczki i drobinki węgla, które mogą powstawać w trakcie spalania węglowodorów.

Silniki rakietowe niektórych z pojazdów, które prawdopodobnie już niebawem będą oferować usługi komercyjnych lotów suborbitalnych, są napędzane syntetycznymi węglowodorami oraz tlenkiem azotu. Takie mieszanki mogą produkować więcej sadzy, która na dużych wysokościach może się utrzymywać w atmosferze nawet do 10 lat.

Naukowcy, którzy opracowali wspomnianą publikację dokonali symulacji komputerowej, “wstrzykując” 600 ton sadzy rocznie do górnych warstw atmosfery z jednego punktu na Ziemi (założono miejscowość Las Cruces w Nowym Meksyku). Wartość 600 ton sadzy przekłada się na około 1000 startów komercyjnych rakiet i pojazdów suborbitalnych. Te symulacje wydają się sugerować, że taka ilość sadzy spowoduje obniżenie średniej temperatury o około 0,4 stopnia Celsjusza w strefie tropikalnej oraz wzrost nawet o 1 stopień w strefach subpolarnych i polarnych. Co więcej, symulacje wydają się sugerować spadek ilości ozonu w warstwie ozonowej w strefie tropikalnej oraz wzrost w strefach subpolarnych i polarnych.

Te wyniki mogą oznaczać, że paliwa węglowodorowe mogą być złym pomysłem, patrząc z perspektywy środowiska naturalnego (a w szczególności stanu wyższej atmosfery). Niemniej jednak dodatkowe symulacje oraz badania eksperymentalne powinny bardziej precyzyjnie określić stopień wpływu komercyjnych lotów rakietowych do i ponad wyższe warstwy atmosfery.

(Nature)

Comments are closed.