Okres letni na półkuli północnej to czas obłoków srebrzystych. W tym roku jest ich bardzo dużo – są także dobrze widoczne z terytorium Polski.
Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds lub też skrótowo NLC) to niezwykłe zjawisko na granicy atmosfery Ziemi. Na wysokości około 80 km formują się bardzo delikatne chmury, złożone z kryształków lodu wodnego. Te obłoki są zbyt delikatne, by móc je obserwować za dnia – są widoczne tylko gdy Słońce znajduje kilka lub kilkanaście stopni pod horyzontem, co stwarza odpowiednie warunki oświetleniowe.Naukowcy nie są do dziś pewni jak powstają obłoki srebrzyste. Wydaje się jednak, że emisje z różnych źródeł, w szczególności emisje metanu, mogą wpływać na powstawanie i rozrost obłoków srebrzystych. W ostatnich kilku latach obserwuje się wyraźniejsze obłoki srebrzyste, co sugeruje związek z (emisyjną) działalnością człowieka.
Bez wątpienia obłoki srebrzyste są pięknym i całkiem dynamicznym zjawiskiem. W tym roku obłoki są świetnie obserwowane z Polski i Europy. Poniższe nagrania to zestaw ujęć tegorocznych obłoków srebrzystych.
Warto każdej pogodnej nocy tego lata spojrzeć na północne niebo i poszukać obłoków srebrzystych. Ich sfotografowanie także nie powinno być trudne – w większości przypadków zwykłe ustawienia aparatu lub też telefonu mogą wystarczyć.
(Tw, PFA)
Jeden komentarz
Obłoki srebrzyste szczególnie fajnie wyglądają z odbiciami w wodzie 🙂 Zapraszam do mnie https://fotografwdrodze.pl/obloki-srebrzyste-nad-polska/