Sezon obłoków srebrzystych

1

Okres letni na półkuli północnej to czas obłoków srebrzystych. W tym roku jest ich bardzo dużo – są także dobrze widoczne z terytorium Polski.

Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds lub też skrótowo NLC) to niezwykłe zjawisko na granicy atmosfery Ziemi. Na wysokości około 80 km formują się bardzo delikatne chmury, złożone z kryształków lodu wodnego. Te obłoki są zbyt delikatne, by móc je obserwować za dnia – są widoczne tylko gdy Słońce znajduje kilka lub kilkanaście stopni pod horyzontem, co stwarza odpowiednie warunki oświetleniowe.

Naukowcy nie są do dziś pewni jak powstają obłoki srebrzyste. Wydaje się jednak, że emisje z różnych źródeł, w szczególności emisje metanu, mogą wpływać na powstawanie i rozrost obłoków srebrzystych. W ostatnich kilku latach obserwuje się wyraźniejsze obłoki srebrzyste, co sugeruje związek z (emisyjną) działalnością człowieka.

Bez wątpienia obłoki srebrzyste są pięknym i całkiem dynamicznym zjawiskiem. W tym roku obłoki są świetnie obserwowane z Polski i Europy. Poniższe nagrania to zestaw ujęć tegorocznych obłoków srebrzystych.

Obłoki srebrzyste – obserwacja z Niemiec / Credits – LindemannFilmFotoDrohne
Obserwacja obłoków srebrzystych ze Sztokholmu / Credits – kosmonautanet
Piękny widok obłoków srebrzystych oraz komety C/2020 F3 NEOWISE / Credits – Robert Barsa
Obserwacje obłoków srebrzystych z Ukrainy / Credits – Денис Холод
Obłoki srebrzyste – 30 czerwca 2020 / Credits – Limax7

Warto każdej pogodnej nocy tego lata spojrzeć na północne niebo i poszukać obłoków srebrzystych. Ich sfotografowanie także nie powinno być trudne – w większości przypadków zwykłe ustawienia aparatu lub też telefonu mogą wystarczyć.

(Tw, PFA)

Jeden komentarz