Wymiana uszczelek wahadłowca Discovery zakończona

0

Zakończono prace związane z wymianą dwóch uszczelek z układu paliwowego wchodzącego w skład tylnego systemu napędowego wahadłowca. Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów toczących się działań, mających na celu zapobieżenie ponownym wyciekom toksycznej hydrazyny, operacja wymiany uszczelek została przeprowadzona o co najmniej jeden dzień szybciej, niż pierwotnie zakładano.

Decyzja o wymianie dwóch uszczelek została podjęta dosyć niespodziewanie na panelu inżynieryjnym ERB (Engineering Review Board) w ostatni poniedziałek. Zespoły techników oraz inżynierów przystąpiły do zorganizowanego działania, lecz proces opróżnienia czterech zbiorników paliwa – hydrazyny monometylowej (MMH), miał małe opóźnienie związane z przygotowaniami. W piątek, 22 października, o godzinie 11:30 CEST zakończyła się ośmiogodzinna operacja wypompowywania paliwa z tylnego systemu napędowego, co było krokiem niezbędnym przed rozkręceniem kołnierza w hydraulicznym systemie przewodów paliwowych, łączących dwie gondole OMS (Orbital Maneuvering System).

Kolejnym etapem przeprowadzanych prac było wprowadzanie próżni do zbiorników oraz przewodów, dzięki czemu pozbywano się wszelkich pozostałości po bardzo toksycznej hydrazynie. Warto dodać, że substancja ta ma charakterystyczny zapach, podobny do tego ze sklepu rybnego. Jego intensywność w momencie ulotu była tak nastręczająca, iż technicy pracujący na stanowisku startowym we wtorek, 12 października, od razu go wyczuli.

W dniu wczorajszym, około godziny 19:00 CEST, odczyty poziomu toksyczności TVC (Toxic Vapor Concentrations) były już w akceptowalnych normach – 140 części na milion, przy założeniu, że muszą być one niższe od wartości 250 części na milion. Wreszcie technicy mogli zająć się właściwym punktem napraw, a więc wymianą dwóch uszczelek na nowe. Prace zostały zakończone około godziny 3:00 CEST w trakcie dzisiejszej nocy – ponad dobę szybciej. Następnie przeprowadzone zostały kompleksowe testy. Dzisiaj o godzinie 12:30 CEST technicy w specjalnych kombinezonach SCAPE (Self-Contained Atmospheric Protective Ensembles), których użycie jest wymagane w kontakcie z toksycznymi paliwami, rozpoczęli proces ponownego napełniania zbiorników wahadłowca Discovery hydrazyną.

Prace powinny zostać zakończone na przełomie niedzieli i poniedziałku, w sam raz przed rozpoczęciem rewizji przygotowań do startu – FRR na poziomie Agencji (Flight Readiness Review), na których ma być ustalona lub potwierdzona dokładna data startu.

(NASA)

Przygotowania i problemy związane ze zbliżającą się misją STS-133 komentowane są na forum PFA.

Comments are closed.