Zakończenie budowy systemu GLONASS już pod koniec roku?

0

Budowa rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS, czyli odpowiednika amerykańskiego systemu GPS oraz planowanej, europejskiej konstelacji satelitów Galileo powoli zbliża się do końca. Według słów premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, ostatnie sześć satelitów zostanie wysłane na orbitę okołoziemską do końca bieżącego roku – oznacza to, że system osiągnie pełnię swojej sprawności, obecnie nieco ograniczoną z powodu niedostatecznej liczby urządzeń.

Jest to spowodowane faktem, że spośród obecnych 24 satelitów znajdujących się na orbitach o trzech płaszczyznach, funkcjonujących jest jedynie 21, a spośród nich dwa stanowią urządzenia zapasowe. Oznacza to, że system jest wystarczający do wyznaczania pozycji na obszarze Federacji Rosyjskiej, ale może nie funkcjonować prawidłowo w skali całego globu – aby było to możliwe, konstelacja musi składać się co najmniej z 24 urządzeń. Liczba satelitów systemu GLONASS wkrótce jednak wzbogaci się o kolejne trzy satelity, których wspólny start planowany jest na początek września z użyciem rakiety Proton-M. Urządzenia zostaną skierowane na orbitę kołową o wysokości 19130 kilometrów i inklinacji 64.81 stopnia – wszystkie typu Uragan-M, podobnie jak trójka innych satelitów tego systemu, które zostały umieszczone na orbicie w marcu bieżącego roku. Nowe urządzenia będą kontynuować rosyjską tradycję nazewnictwa i przyjmą oznaczenia “Kosmos” od numeru 2464-2466.

Na koniec roku planowano także start pierwszego satelity z nowej serii Uragan-K, tym razem przy użyciu rakiety nośnej Sojuz-M. Oznacza to, że łącznie do końca roku liczba urządzeń w konstelacji na pewno zwiększy się o cztery satelity. Co ciekawe, według słów Premiera Putina, do końca roku Federacja Rosyjska umieści na orbicie aż sześć nowych satelitów – oznacza to, że w najbliższych tygodniach grafik lotu zostanie prawdopodobnie zmieniony. Idąc dalej tym tropem – Rosja powinna nadal umieścić jeszcze sześć satelitów typu Uragan-M, co przypuszczalnie oznacza właśnie wspomniany dodatkowy start rakiety – najprawdopodobniej Protona-M, oraz przesunięcie startu Sojuza na początek przyszłego roku.

GLONASS ma docelowo konkurować na rynku cywilnym z amerykańskim systemem GPS, choć podobnie jak swój odpowiednik posiada także segment przeznaczony dla wojska, o dużej odporności na zagłuszanie, wykorzystywany między innymi w systemach nawigacyjnych oraz układach naprowadzania. Prawdopodobnie znajdzie również zastosowanie w rosyjskich systemach transportowych – Premier Putin nakazał Ministerstwu Transportu opracowanie propozycji wykorzystania GLONASS w pojazdach zdolnych do przewozu ośmiu lub więcej osób.

Suma wydatków na system GLONASS w 2009 roku wyniosła około 85 milionów dolarów.

(RIA Novosti)

Comments are closed.