18 sierpnia 2010 – co nowego na Słońcu?

0

Dzięki sondom SDO, STEREO i SOHO każdy dzień nowego cyklu aktywności słonecznej przynosi ciekawe obrazy i dane. Przykładowo, kilka godzin temu miał miejsce rozbłysk klasy C4. Kilkadziesiąt godzin temu opublikowano nagranie z ewolucji głównej plamy w grupie 1093 pomiędzy 8 a 13 sierpnia.

18 sierpnia 2010 roku o godzinie 07:45 CEST miał miejsce rozbłysk klasy C4, który został wygenerowany już po niewidocznej z Ziemi stronie Słońca. To wydarzenie trwało kilka godzin a instrumenty na pokładzie sondy SOHO zarejestrowały koronalny wyrzut masy (CME). Rozbłysk najprawdopodobniej wygenerowała grupa 1093, która przez ostatnie dwa tygodnie “paradowała” po widocznej z Ziemi stronie naszej Dziennej Gwiazdy. Zdjęcie w galerii przedstawia początkowe momenty CME i zostało zarejestrowane przez instrument LASCO C3.

Kilka dni wcześniej ta sama grupa plam była obserwowana przez sondę SDO. Ewolucję głównej plamy grupy 1093 pomiędzy 8 a 13 sierpnia 2010 roku można zobaczyć na poniższym nagraniu. Wyraźnie widoczny jest podział plamy na dwie mniejsze oraz separacja cienia.

{youtube}Re1z4Ab7a-M{/youtube}
Ewolucja 1093 / Credits – NASA SDO, Stanford University

Grupa 1093 kilkadziesiąt godzin temu zniknęła z oczu ziemskich obserwatorów. Jeśli grupa przetrwa (są na to pewne szanse), to za około 13-14 dni powinna po raz kolejny pojawić się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej.

Comments are closed.