Zakończono budowę chińskiej stacji kosmicznej Tiangong 1

0

W Chinach zakończono prace konstrukcyjne pierwszej jednomodułowej stacji kosmicznej z serii Tiangong. Informacje podało Chińskie Ministerstwo Obrony. Wystrzelenie modułu rakietą CZ-2F planowane jest w 2011 roku. Stację kosmiczną odwiedzą co najmniej trzy statki Shenzhou.

W drugiej połowie 2011 roku do stacji ma przycumować bezzałogowy statek Shenzhou-VIII. Ma to być pierwsze cumowanie w historii chińskiego programu kosmicznego. Kolejne misje statków Shenzhou do stacji byłyby już sterowane przez załogi.

Obecny program stacji kosmicznej można porównać do pierwszych radzieckich stacji Salut. Tylko jedna załoga mogła na raz odwiedzać obiekt, zaś same misje trwały tylko parę tygodni z racji ograniczonych zapasów.

Trening astronautów do misji już trwa. Źródła podały, iż do lotu na stację Tiangong trenują również dwie pierwsze chińskie astronautki. Załoga, która pierwsza odwiedzi stacje, zostanie wybrana prawdopodobnie na parę dni przed startem.

W następnej kolejności planuje się wynieść dwie kolejne stacje z serii, już z wieloma portami cumowniczymi. Umożliwi to rozbudowę stacji, a także dowożenie zaopatrzenia i rotację załóg.

Źródło: agencja Xinhua

Comments are closed.