Dalszy ciąg kontrowersji przy głosowaniu na nazwy polskich satelitów

0

Ledwo rozpoczęła się druga tura ankiety internetowej na nazwę dla satelitów BRITE-PL, a już pojawiły się głosy o dalszych niedociągnięciach w systemie głosowania. Po raz kolejny ankieta dopuszcza wielokrotne oddawanie głosów przez jedną osobę, choć istotnie, zastosowanie systemu tzw. “captcha” (obrazka zawierającego alfanumeryczny zestaw znaków) zablokowało skutecznie możliwość fałszowania wyników przez proste automaty.

Problem jednak nadal występuje i ponownie leży w sposobie przechowywania informacji o użytkownikach – choć ankieta wykorzystuje system captcha, to jednak informacja o oddaniu głosu nadal jest przechowywana w tzw. pliku “cookie”, pliku, które można niezwykle łatwo usunąć, co jest równoznaczne z możliwością ponownego głosowania.

Kwestią podlegającą dyskusji jest istota takiego rozwiązania – z jednej strony można usłyszeć zdanie zwolenników, mówiące o tym, że ankieta w swoich założeniach nie precyzuje czy możliwe jest wielokrotne oddawanie głosów, a jej system captcha minimalizuje nadużycia automatów, co stanowi dla nich dostatecznie dobre rozwiązanie wcześniejszego problemu.

Z drugiej strony jednak można także usłyszeć głosy przeciwników, mówiących, że mimo wszystko nie jest to rozwiązanie ‘fair’, ponieważ ostatecznie nie weryfikuje oddanych głosów w należyty sposób, fałszując tym samym realne wyniki, ponownie poddając w wątpliwość zasadność jej przeprowadzenia.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska trzeba jednak przyznać, że z punktu widzenia mechanizmów tworzących ankietę jest do rzeczywiście trudny orzech do zgryzienia. Oczywiście pojawiają się propozycje dodatkowych weryfikacji użytkowników, jednak w większości ich zastosowanie wyklucza architektura samej sieci Internet, w której przykładowo wielu użytkowników może współdzielić ten sam adres IP. Sugerowana zatem propozycja sprawdzania takich adresów w trakcie głosowania traci rację bytu, ponieważ mogłaby doprowadzić do sytuacji w których dany użytkownik nie mógłby oddać głosu. W zasadzie jedyną “pewną” metodą byłoby zastosowanie podpisu cyfrowego, jednak technologia ta jest w gruncie rzeczy bardzo mało popularna i przez to niemożliwa do zastosowania.

Czy są jednak sensowne alternatywy?

Łatwego sposobu nie ma, choć można teoretycznie zastosować metody znane choćby na forach internetowych, gdzie po rejestracji na określony adres e-mail przychodzi wiadomość weryfikacyjna zawierająca odpowiedni adres i dopiero jego kliknięcie powoduje włączenie konta. Podobny mechanizm można zastosować również z przypadku ankiety – głosujący musiałby podać swój adres e-mail, na który zostałaby wysłana wiadomość weryfikacyjna i dopiero po zatwierdzeniu głosu przez użytkownika byłby on brany pod uwagę, trafiając jednocześnie do bazy danych, uniemożliwiając jego ponowne wykorzystanie. Czy to rozwiązuje problem?

Cóż, z pewnością nie do końca, jednak zmusza użytkownika do założenia kolejnego konta e-mail, co zajmuje chwilę czasu i dość mocno zniechęca do wielokrotnego oddawania głosów.

Decyzja o ewentualnej zmianie mechanizmów ankiety należy jednak do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jednocześnie próba promocji satelitów BRITE-PL wraz z nieefektywnym systemem naliczania głosów, może budzić poważne wątpliwości, czy polskie instytucje rządowe poradzą sobie z tak skomplikowanym projektem, jak program satelitarny.

Comments are closed.