Ostatni dwa dni zapisów do konkursu SkyQuest

0

Jeszcze tylko dwa dni pozostały młodym miłośnikom astronomii na zgłoszenie się do konkursu SkyQuest – wakacyjnego spotkania z niebem organizowanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Pracownię Komet i Meteorów. Konkurs kierowany jest do młodzieży – uczniów  gimnazjów  i  szkół ponadgimnazjalnych.

SkyQuest składa się z pięciu tygodniowych edycji, podczas których uczestnicy astronomicznej rywalizacji prezentują wyniki swoich obserwacji  na  stronie  internetowej  konkursu.  Ich wpisy  są  na bieżąco oceniane przez doświadczonych miłośników astronomii oraz jury konkursowe złożone z zawodowych astronomów. To osoby, które na co dzień zajmują się przede wszystkim pracą naukową, jednak chcą zadbać również o popularyzację astronomii i edukację.

“Dobrze zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest impuls, dzięki któremu młody człowiek zaczyna się interesować daną dziedziną wiedzy. Impuls i inspiracja, której naszym zdaniem warto pomóc” – tłumaczy Kamil Złoczewski, doktorant w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika i autor koncepcji konkursu.

Inicjatywa zorganizowania SkyQuest jest pochodną innego konkursu (“Odkryj swój Wszechświat”), który podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 zorganizowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) i czasopismo “Wiedza i Życie”. I choć pomysłodawcami obu “spotkań z niebem” byli zawodowi astronomowie, a formuła SkyQuest formalnie rozwijana jest przez PTA oraz Pracownię Komet i Meteorów (PKiM), to bardzo ważną rolę mają w niej także doświadczeni miłośnicy astronomii – to oni są mentorami, którzy wspomagają uczniów przy obserwacjach. Jak dotąd w ten sposób w konkurs zaangażowało się piętnaście osób z całej Polski.

Wszystkie zadania konkursowe wymagają przeprowadzenia obserwacji,  jednak przy realizacji każdego z nich uczestnicy dowiadują się czegoś nowego o ciałach niebieskich i obiektach różnego typu  –  od gwiazdozbiorów, przez meteory, Księżyc, planety i mniejszych  ciał  Układu  Słonecznego  oraz  obiekty  z katalogu Messiera, do gwiazd zmiennych i Słońca. Zadania zakładają również wykorzystanie różnych technik obserwacyjnych, w tym tych wirtualnych, bazujących na zdalnie sterowanych teleskopach internetowych.

“Chcielibyśmy, aby dla uczestników konkursu był  to początek poważnego zaangażowania w astronomię. Przede wszystkim miłośniczą, choć nie ukrywamy, że bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby w przyszłości któryś z laureatów zdecydował się rozwijać swoją pasję także na studiach wyższych” – mówi Złoczewski. “Dlatego właśnie zadbaliśmy, aby w puli nagród znalazły się także wyjazdy do kilku polskich obserwatoriów. Liczymy, że dzięki takim wizytom laureaci wejdą w środowisko, dzięki któremu będą mogli systematycznie zdobywać wiedzę i umiejętności” – dodaje pomysłodawca konkursu.

Do 18 sierpnia do SkyQuest zgłosiło się 31 uczniów. Rejestracja uczestników jest możliwa do 19 sierpnia, do północy, na stronie konkursu.

Organizatorzy konkursu to PTA i PKiM, przy wsparciu serwisu Astropolis.pl. Patronat medialny sprawuje portal Astronomia.pl oraz serwisy: Kosmonauta.net, Astrohobby.pl, Astro4u i Astronomica.pl. Sponsorami konkursu są: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Fundacja na rzecz promocji i rozwoju nauk przyrodniczych  – Galileo, Vademecum Miłośnika Astronomii, Astrokrak,  sklep Astrohobby, Piotr Brych – Wielki Atlas Nieba i Jesion Brand Nature.

Jan Pomierny, Astronomia.pl
18 sierpnia 2010

Comments are closed.