Start Sojuza-2.1b z GLONASS-M (27.05.2019)

0

Rakieta Sojuz-2.1b wyniosła 27 maja kolejnego satelitę rosyjskiej konstelacji GLONASS. W trakcie startu rakieta została uderzona przez piorun.

Do startu rakiety Sojuz-2.1b doszło 27 maja o godzinie 08:23 CEST. Start odbył się z kosmodromu Plesieck. W tym locie wykorzystano górny stopień Fregat-M. Na pokładzie rakiety Sojuz-2.1b znalazł się satelita GLONASS-M. Satelita otrzyma także oznaczenie Kosmos 2534.

Start miał dość niecodzienny przebieg – w rakietę uderzył piorun, co można zobaczyć na poniższych nagraniach. Pomimo tego rakieta bez problemu kontynuowała lot i prawidłowo umieściła satelitę na docelowej orbicie.

Uderzenie piorunu w rakietę Sojuz 2.1b – 27.05.2019 / Credits – Roskosmos
https://www.youtube.com/watch?v=Jp7J6vd4BqY
Dłuższe nagranie ze startu z 27 maja 2019 / Credits – Павел Струков

W tym starcie satelita został wyniesiony na średnią orbitę okołoziemską (MEO), o wysokości około 19100 km. Nachylenie orbity wynosi 94,8 stopnia. Tego typu orbity są wykorzystywane przez satelity pozycjonowania (GNSS), czyli także amerykański GPS, europejski Galileo oraz chiński BeiDou. Oczywiście, różne konstelacje korzystają także i z innych orbit. Przykładowo, chińska konstelacja BeiDou korzysta także z satelitów na orbicie geosynchronicznej (w tym geostacjonarnej GEO).

Kolejny start rakiety orbitalnej został zaplanowany na 30 maja. Wówczas dojdzie do startu rosyjskiej rakiety Proton-M z Bajkonuru.

(PFA)

Comments are closed.