Wyburzono historyczny budynek z czasów programu Merkury

0

28 kwietnia na Przylądku Caneveral na obecnych terenach należących do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych rozpoczęto wyburzanie pierwszego budynku misji kontroli, którego historia rozpoczęła się wraz z początkiem amerykańskiej astronautyki załogowej. Budowla była używana podczas wszystkich lotów Merkury oraz w pierwszych trzech lotach misji statków Gemini.

Pierwszy w histori budynek misji kontroli, a właściwie obecnie już tylko jego ruiny znajduje się na południe od lotniska położonego na terenach kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station (CCAFS). Z kolei CCAFS to obszar znajdujący się na południowy-wschód od Kennedy Space Center (KSC).

Budynek powstał w latach 1956 – 1958 i służył jako miejsce kontroli misji dla wszystkich lotów programu Merkury, zarówno z wykorzystaniem rakiet Redstone jak i Atlas. To właśnie z niego nadzorowano historyczne pierwsze amerykańskie loty załogowe – suborbitalny Alana Sheparda oraz orbitalny Johna Glenna. Stąd także w pierwszych latach programu Gemini kontrolowano bezzałogowe loty Gemini-1 i Gemini-2. Ostatnią nadzorowaną misją był pierwszy załogowy lot programu Gemini (Gemini-3). Następnie infrastruktura odpowiedzialna za kontrolowanie misji  załogowych została przeniesiona do Houston w Teksasie.

Jeszcze w latach 90-tych budynek znajdował się na trasie wycieczek osób zwiedzających budynki i struktury programu kosmicznego. Niestety bliskość oceanu i panujące na Florydzie warunki pogodowe okazały się destrukcyjne dla struktury budynku. W 2006 NASA oszacowała, że koszty przywrócenia struktury budowli do oryginalnego stanu pochłonęłyby 5 mln $. Tak wysokie koszta były nie do zaakceptowania. Ponieważ stan budowli w dalszym ciągu się pogarszał co w dalszej perspektywie groziło nawet zawaleniem, zadecydowano o wyburzeniu tego historycznego budynku.

Proces wyburzania budowli w którym znajdowała się kontrola misji dla programu Merkury oraz dla pierwszych lotów programu Gemini. Credits: NASA

Należy nadmienić, iż historyczne wyposażenie sali kontroli misji Merkury jeszcze przed upływem lat 90-tych zostało przeniesione do Kennedy Space Center Visitor Complex, gdzie znajduje się do dziś i jest udostępnione dla zwiedzających.

{youtube}UidJgIMW45o{/youtube}
Krótki filmik ukazujący historyczne konsole kontroli misji znajdujące się w Kennedy Space Center Visitor Complex. Credits: NASA

Źródło: NASA, collectspace.com

Comments are closed.