Voyager 2: drobne problemy z przesyłanymi danymi

0

Sonda Voyager 2, znajdująca się na krawędzi Układu Słonecznego, od kilkunastu dni przesyła na Ziemię dane, których nie można “odkodować”. Z tego powodu zdecydowano o chwilowym zaprzestaniu wysyłania danych naukowych. Na Ziemię docierają jedynie informacje na temat “stanu zdrowia” poszczególnych działających komponentów i instrumentów sondy.

22 kwietnia 2010 po raz pierwszy odebrano sygnały z sondy Voyager 2, których nie udało się “odkodować”. Od tego czasu trwają prace nad potencjalnym wyjaśnieniem tego problemu oraz wypracowaniu odpowiedniego rozwiązania do sondy. W międzyczasie udało się zlokalizować problem – jest on związany z systemem związanym z obróbką danych. Pozostałe instrumenty i moduły sondy działają poprawnie.

Jest całkiem prawdopodobne, że przywrócenie poprzedniej zdolności wysyłania danych przez Voyagera 2 zajmie sporo czasu. Jak nie trudno zgadnąć, prace nad 33-letnią sondą, znajdującą się obecnie trzynaście godzin świetlnych od Ziemi, nie będą proste.

Źródła informacji:
http://www.planetary.org/blog/article/00002475/

oraz
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2010-151

W styczniu pisaliśmy o wykryciu silnego pola magnetycznego, znajdującego się tuż poza naszym Układem Słonecznym. Sondy Voyager brały udział w tym wykryciu.

Polskojęzyczny wątek dotyczący misji Voyager I oraz Voyager II: LINK

Comments are closed.