Status prac telskopu Kepler

0

Ponad tydzień temu zespoły zaangażowane w pracę z teleskopem świętowały rocznicę startu, który miał miejsce 6-go marca w 2009 roku. W chwili obecnej trwają przygotowania do operacji ściągania danych naukowych, które nagromadziły się od 5-go lutego w momencie wyjścia teleskopu z trybu awaryjnego (Safe Mode). Naukowcy przekazują, że Kepler pracuje i zachowuje się nominalnie od tego czasu.

Inżynierowie cały czas pracują nad opracowaniem dokładnego scenariusza tego co się stało 2-go lutego, kiedy to Kepler wszedł w tryb awaryjny pracy. W związku z trwającą analizą przyczyn tego powtarzającego się problemu (była to czwarta tego typu sytuacja w czasie trwania misji) inżynierowie przygotowują do wysłania pakiety poprawiające działanie systemów teleskopu. Prawdopodobnie zminimalizują one ryzyko powtórzenia kolejnego restartu i wejścia w Safe Mode teleskopu Keplera w przyszłości.

Ekipy pracujące przy programie przygotowują się w chwili obecnej na operację comiesięcznego ściągnięcia danych naukowych, sesja została ustalona na 19-21 marca. W związku z wejściem w tryb awaryjny na początku lutego, naukowcy odłożyli w czasie ten proces (opóźnienie miało w założeniu zapobiec utracie cennych danych). W trakcie tej operacji zostanie także wykonany manewr obrotu Keplera o 90 stopni – w celu poprawy ustawienia paneli słonecznych na Słońce oraz zwróceniem paneli radiatorów teleskopu w kierunku przestrzeni kosmicznej. W związku z charakterystyką orbity tego kosmicznego obserwatorium (orbita heliocentryczna), przeprowadzenie operacji obrotu wymagane jest średnio co 3 miesiące.

Niedawno rozpoczęto sezon obserwacyjny roku 2010. W chwili obecnej zrealizowana jest 1/5 z planowanej na chwilę obecną 3.5 letniej misji. Na początku tego roku informowaliśmy w tym artykule o pierwszych egzoplanetach odkrytych przez Keplera.

Źródło: http://spacefellowship.com/news/art19009/kepler-mission-manager-update-14.html

Comments are closed.