Problem z zaworem – możliwe opóźnienie misji STS-131

0

Inżynierowie NASA badają problem dotyczący zaworu odcinającego hel w prawej gondoli rakietowego systemu manewrowego (OMS) wahadłowca “Discovery”. Jeśli usterka nie będzie mogła zostać naprawiona na stanowisku startowym – a NASA podaje, że możliwości techniczne w tym względzie są ograniczone – to konieczne będzie cofnięcie promu do hangaru, co może doprowadzić do zmiany daty startu z 5 kwietnia na późniejszą.

O problemie poinformowano w sobotę. Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie menadżerów i inżynierów w celu omówienia sposobów jego naprawy lub innego rozwiązania, które umożliwiłoby lot.

Po obu stronach pionowego statecznika promu znajdują się gondole z silnikami rakietowymi i odrzutowymi, tworzące tzw. Orbital Maneuvering System (OMS), używanymi do wykonywania manewrów, w tym schodzenia z orbity. W każdej gondoli mieści się jeden silnik AJ10-190, na paliwo hipergoliczne, i część tylnego zestawu manewrowych silniczków odrzutowych. Hel jest w nich potrzebny do zapewnienia ciśnienia wypychającego paliwo ze zbiorników do silniczków.

Problem z zaworem odcinającym wystąpił w piątkową noc, podczas tankowania paliwa do gondol OMS. Wskaźniki pokazały w pewnym momencie duży wyciek z przewodów paliwowych prawej gondoli. Okazało się, że miała miejsce usterka elektrozaworu (sterowanego elektrycznie) odcinającego, który nie zamknął się. Odcinanie połączenia między zbiornikami paliwa a komorą spalania jest kluczowe dla działania i bezpieczeństwa pracy silnika, dlatego jest mechanizmem trójstopniowym. Nie jest wykluczone więc, że prom będzie mógł polecieć z uszkodzonym zaworem, ale nic takiego nie jest jeszcze postanowione.

Inżynierowie specjalizujący się w tym podsystemie promu, mówią, że nie można go naprawić lub wymienić bezpośrednio na stanowisku startowym. Jeśli nie uda się go naprawić pośrednio lub wypracować procedury lotu z uszkodzonym zaworem, jedyną możliwością będzie cofnięcie “Discovery” do budynku montażowego. Tam musiałby zostać odłączony od zewnętrznego zbiornika paliwa i przeniesiony do hangaru w celu naprawy.

Misja STS-131 promu “Discovery” planowana jest obecnie na 5 kwietnia. Gdyby doszło do cofnięcia promu z platformy startowej, wywołałoby to poważne opóźnienie. Pozostałe przygotowania do lotu postępują normalnie.

Źródło: spaceflightnow.com

Comments are closed.