Start rakiety Ariane 5 przesunięty o kilka dni

0

Start europejskiej rakiety Ariane 5 z ładunkiem dwóch satelitów telekomunikacyjnych – cywilnego i wojskowego – w dniu dzisiejszym nie odbył się i został przełożony na bliżej nieokreślony termin z powodu usterki w podzespołach rakiety nośnej. W efekcie Arianespace podjęło decyzję o wymianie wadliwego urządzenia co oznacza przesunięcie zaplanowanego lotu o kilka dni. Jednocześnie firma wydała oświadczenie w którym zapewnia, iż oba satelity – ASTRA 3B oraz COMSATBw-2 – są zabezpieczone i oczekują na start.

Szczegóły dotyczące wykrytego uszkodzenia nie zostały podane.

Ładunkiem podczas planowanego, 50-go lotu rakiety Ariane 5 są dwa satelity telekomunikacyjne przeznaczone do funkcjonowania na orbicie geostacjonarnej – zbudowany dla operatora ASTRA satelita o tej samej nazwie i oznaczeniu 3B oraz wojskowy satelita łączności przeznaczony dla armii niemieckiej – COMSATBw-2.

Arianespace jest obecnie jedynym systemem zdolnym do wynoszenia dwóch ciężkich satelitów na geostacjonarną orbitę transferową (GTO), choć są prowadzone prace nad adapterem dla rakiet nośnych Proton, tak by również mogły wynosić jednocześnie dwójkę satelitów.

Źródło: Arianespace

Wizja artystyczna satelity COMSATBw-2, credit: EADS Astrium

Comments are closed.