Iran ujawnia nową rakietę i wysyła zwierzęta w kosmos

0

Trzeciego lutego w godzinach porannych z Iranu wystrzelono suborbitalną rakietę na paliwo stałe, nazwaną Kavoshgar-3, na pokładzie której znajdowały się organizmy żywe – między innymi szczur (lub mysz) oraz dwa żółwie. Według doniesień irańskiej telewizji lot przebiegał normalnie i stacje naziemne mogły monitorować zachowanie zwierząt w warunkach skrajnych przeciążeń podczas startu, oraz mikrograwitacji podczas lotu swobodnego. Do startu doszło przy okazji rocznicy Rewolucji Islamskiej z 1979 roku, która wypada w tym miesiącu.

Rakieta była również wyposażona w zestaw kamer zewnętrznych oraz urządzenia rejestrujące parametry atmosferyczne. Według agencji prasowej Fars ,lot zakończył się sukcesem i zwierzęta powróciły bezpiecznie na Ziemię. Obecnie są badane przez naukowców.

{youtube}1-_kPmXFq3I{/youtube}
Prezentacja misji Kavoshgar-3 i rakiety Simorgh
credits: Press TV, Youtube (shabbirh)

Ujawniono również projekt nowej rakiety nośnej, napędzanej najprawdopodobniej zespołem nowych silników na paliwo ciekłe – przypuszczalnie powstałych przez rozwinięcie technologii użytej przy rakietach Safir. Rakieta Simorgh ma oficjalnie wynosić irańskie satelity następnej generacji – szacuje się, że jej nośność to około 100 kilogramów na orbitę kołową o wysokości 500 kilometrów.

Irański program rakietowy budzi kontrowersje opinii międzynarodowej, ponieważ rakiety tego typu mogą zostać wykorzystane w roli pocisków balistycznych (w przypadku takiego lotu rakieta nie musi osiągać prędkości orbitalnej, co zwiększa jej nośność). Perspektywa budowy silniejszej rakiety może zatem budzić obawy, że Iran dąży do budowy nośnika o większym zasięgu dla swoich ładunków jądrowych, nad którymi prawdopodobnie toczą się obecnie prace.

Podczas konferencji zaprezentowano również system napędowy, który przypuszczalnie ma znaleźć zastosowanie w rakiecie Simorgh. Na chwilę obecną nie jest jasne ile silników wchodzi w skład bloku napędowego. Na podstawie materiału zdjęciowego wydaje się, że rakieta napędzana będzie trzema lub czterema silnikami na paliwo ciekłe.

Przedstawiono również trójkę satelitów o zastosowaniu telekomunikacyjnym (oficjalnie), które mają zostać wyniesione przy użyciu nowej rakiety nośnej.

Nie jest pewne czy były to jedynie atrapy, czy modele inżynieryjne lub lotne. Ujawniono natomiast nazwy satelitów. Są to: Navid, Tulu oraz Mesbah 2.

Nie wiadomo kiedy dojdzie do pierwszego lotu nowej rakiety, jednakże jest pewne, że odbędzie się on w niedalekiej przyszłości, ponieważ prace nad jej elementami trwają już od pewnego czasu. Między innymi nad wspomnianym wyżej systemem napędowym oraz odrzucaną osłoną ładunku, która zostanie umieszczona na szczycie rakiety.

Źródło: IRNA

Przypuszczalny system napędowy dla rakiety Simorgh, credits: IRNA

Irańskie satelity telekomunikacyjne, credits: MEHR

Comments are closed.