CBERS-3 opóźniony o rok

0

Brazylia i Chiny przekładają start swojej czwartej wspólnej misji, CBERS-3, z 2010 na połowę 2011 roku.

Kilka dni temu obie strony przeprowadziły przegląd projektu i postanowiły zmienić datę startu misji CBERS-3. Wiadomość przekazał Thyrso Villela, dyrektor satelitów, zastosowań i rozwoju brazylijskiej agencji kosmicznej, AEB, w wywiadzie dla chińskiej agencji prasowej Xinhua.

Program CBERS, tj. chińsko-brazylijskich satelitów do badania zasobów Ziemi, został ustanowiony w 1988 roku. Program daje obu krajom wspólną możliwość badania i monitorowania środowiska naturalnego, rolnictwa, terenów zurbanizowanych, czy zanieczyszczeń wody. W pierwszej fazie programu (1988-2003) wyniesiono dwa satelity, CBERS-1 (1999) i CBERS-2 (2003). W 2002 kraje podpisały nowy dokument o współpracy otwierający drugi etap programu. W 2007 roku wystrzelono satelitę CBERS-2B, który miał zapewnić ciągłość obserwacji między CBERS-2 a przyszłym CBERS-3, którego start właśnie opóźniono.

Villela powiedział, że 70% konstrukcji nowego satelity leży po stronie Chin, ale udział w satelitach CBERS-3 i CBERS-4 będzie równy. Zdradził również, że program był niezwykle owocny dla Brazylii: “Przeszkoliliśmy mnóstwo ludzi. Dzisiaj polegamy na technikach i naukowcach, którzy zaczynali w 1988, co zapewnia solidny fundament naszych nauk kosmicznych”. Brazylia liczy na wzrost inwestycji w sektor kosmiczny i w ciągu ostatnich 8 lat zwiększała wydatki na jego rozwój.

Według Villela, CBERS wykonały do tej pory około 1 miliona zdjęć, które są okresowo przeglądane przez około 40 000 ludzi, dzięki temu, że zdjęcia są dostępne za darmo przez Internet. Jak podkreśla Villela, pokazuje to, że program kosmiczny w państwach rozwijających się, jak właśnie Brazylia czy Chiny, nie jest kosztowną “zachcianką”, pożyteczną inwestycją dającą bezpośrednie korzyści społeczeństwu.

Źródło: space-travel.com

Comments are closed.