Opportunity: koniec badań ‘Marquette Island’

0

Po kilkudziesięciu dniach marsjańskich spędzonych na badaniach skały “Marquette Island” oraz jej otoczeniu, łazik Opportunity ruszył w dalszą podróż w kierunku południowym. W międzyczasie całkowity dystans pokonany na powierzchni Marsa przekroczył wartość 19 km.

Opportunity dotarł w okolice skały “Marquette Island” podczas dnia marsjańskiego Sol-2056. Do badań łazik użył narzedzia RAT-Rock Abrasion Tool w celu starcia niewielkiej warstwy z badanych miejsc, spektrometru APXS-Alpha Particle X-ray Spectrometer, a także wykonał fotografie mozaikowe przy pomocy przyrządu optycznego MI-Microscopic Imager.

12 stycznia podczas dnia Sol-2122 Opportunity opuścił miejsce skały “Marquette Island” tym samym kontynuując podróż w kierunku południowym w rejon młodego krateru, wstępnie nazwanego “Fresh Crater”. Podczas dnia marsjańskiego numer 2124 dystans przejechany po powierzchni Marsa przekroczył 19km. Dystans, który systematycznie jest powiększany jest imponujący biorąc pod uwagę, że misja początkowo była planowana na 90 dni, a trwa już sześć ziemskich lat (25 stycznia minie szósta rocznica lądowania tego pojazdu na Marsie).

Na forum unmannedspaceflight.com pojawiło się także ciekawe zestawienie planowanego obszaru lądowania Opportunity z całkowitą przebytą trasą. Jak widać na załączonym obrazie łazik wyraźnie wyjechał już poza obszar elipsy planowanego lądowania.

Wiele osób być może zastanawia się jak dokładniej będzie wyglądała trasa łazika do krateru Endeavour. Na to pytanie odpowiada raport, który jest dostępny pod tym adresem. Znajdziemy w nim także grafikę z wytyczoną planowaną trasą dla Oportunity.

Trasa została zaplanowana w taki sposób aby ominąć obszary w których występują największe wydmy, które na powyższej grafice zostały oznaczone żółtym kolorem. Analizując planowaną trasę zwraca uwagę planowane odwiedzenie kilkudziesięciometrowego krateru, został on także oznaczony na powyższej grafice.

Źródło:
NASA
unmannedspaceflight.com

Dodatkowe informacje:
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/home/index.html

Położenie Opportunity podczas dnia marsjańskiego Sol-2131. Credits: Eduardo Tesheiner/NASA/JPL/UA

Mozaika zdjęć z sondy Mars Global Surveyor (MGS) wraz z nałożoną trasą przebytą przez łazik Opportunity (kolor czerwony). Zaznaczono także krawędź krateru Endeavour. Credits: Eduardo Tesheiner/NASA/JPL/UA/unmannedspaceflight.com

Comments are closed.