STS-130: przygotowania do startu

0

Pomimo problemów z liniami chłodzącymi nowego modułu Node-3, które zostały przedstawione opinii publicznej niecałe 2 tygodnie temu, menadżerowie Programu ISS zapewniają, że na drodze realizacji startu wahadłowca Endeavour w zakładanym terminie nie stoją duże przeszkody. Upływający tydzień mija także pod znakiem symulowanego odliczania do startu – Terminal Countdown Demonstration Test (TCDT).

Przewody zewnętrznego, aktywnego systemu chłodzenia – ETCS (External active Thermal Control System) są ważnym elementem bez którego nie będzie można w pełni aktywować nowego modułu Tranquility, kiedy ten stanie się integralną częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za niecały miesiąc. System odprowadzania nadmiaru ciepła ze stacji ISS wymaga zastosowania dużych zespołów radiatorów i układu przewodów, w których chłodziwem jest amoniak (NH3). Podczas testów naziemnych przewody były poddawane dużym naprężeniom oraz większemu ciśnieniu wewnętrznemu, dzięki czemu można było znaleźć słabe punkty w systemie. Rygorystyczne testy prowadzone przez NASA wykazały nieszczelność przewodów co wywołało z kolei słusznie duże zaniepokojenie – jawiła się wtedy nawet wizja przetasowania w harmonogramie lotów wahadłowców, aby misja STS-130 leciała po kolejnej w planie STS-131.

Aktualnie menadżerowie uspokajają i zapewniają, że misja nie jest zagrożona, co więcej – wszystko wskazuje na to, że wciąż celuje się w zaplanowaną datę startu, czyli 7-go lutego. Równolegle prowadzone są prace nad dwoma rozwiązaniami zaistniałej sytuacji z przewodami amoniaku – nad pierwszym pracują inżynierowie w Kennedy Space Center – łączą kilka mniejszych, zatwierdzonych do lotów odcinków przewodów w całość. Z kolei nad drugim rozwiązaniem pracują specjaliści na drugim brzegu USA – w Kalifornii. Naprawiają i wzmacniają linie przewodowe u których wykryto nieszczelności podczas testów. Przed czwartym lutego odpowiednie komponenty, gotowe do lotu, muszą się znaleźć na stanowisku startowym.

Przewody zostaną zainstalowane podczas jednego ze spacerów EVA, które wykonają astronauci w ramach podłączenia Tranquility (Node-3) do systemów stacji.

Ten tydzień upłynął także na treningach symulujących aktywności przedstartowe. Ładunek misji STS-130, czyli moduł Tranquility, został przewieziony na stanowisko startowe w ostatni poniedziałek. W chwili obecnej znajduje się on już na swoim miejscu – w ładowni promu Endeavour. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z symulacji TCDT oraz krótki filmik poklatkowy obrazujący proces transportu ładunku na stanowisko LC-39A:

{youtube}pCC273HNR_o{/youtube}
Filmik ukazujący transport ładunku oraz przesunięcie konstrukcji RSS do pozycji ‘połączenia’ z wahadłowcem / Credits: Ronsmytheii – youtube.com

Źródło: galeria NASA oraz artykuł z portalu NSF.

Wspólne zdjęcie na szczycie konstrukcji FSS, w tle pomarańczowy zbiornik główny ET oraz szczyt jednego z boosterow SRB / Credits: NASA

Nicholas Patrick - specjalista misji (będzie jednym z wykonawców spaceru EVA) podczas aktywności zapoznawczych z modułem Tranquility / Credits: NASA

Comments are closed.