Koniec misji Crew-6

0

Powrót na Ziemię czwórki astronautów.

Czwartego września 2023 roku zakończyła się misja Crew-6. Na Ziemię powróciła czwórka astronautów.

Start rakiety Falcon 9 z pojazdem załogowym Crew Dragon (Dragon 2) do misji Crew-6 nastąpił 2 marca 2023 o godzinie 06:34 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Lot rakiety nastąpił prawidłowo i Dragon znalazł się na odpowiedniej orbicie wstępnej. Po skończonej pracy pierwszy stopień wylądował na platformie morskiej. W tym locie wykorzystano egzemplarz Dragona nazwany Endeavour. Start nastąpił 4 lata po pierwszej misji demonstracyjnej Dragona 2 do ISS – SpX-DM1.

Na pokładzie pojazdu Endeavour znalazła się czwórka astronautów:

  • Stephen Bowen, NASA (czwarty lot)
  • Warren Hoburg, NASA (pierwszy lot)
  • Sultan Al Neyadi, Emiraty Arabskie (pierwszy lot)
  • Andriej Fiediajew, Roskosmos (pierwszy lot)

Dzień po starcie Dragon dotarł do celu misji – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Rozpoczęła się wielomiesięczna misja astronautów na pokładzie Stacji.

W trakcie misji Crew-6 astronauci tej załogi wzięli udział w spacerach kosmicznych. Astronauta Bowen wykonał trzy spacery, Hoburg dwa zaś Al Neyadi jeden. Te spacery miały na celu m.in. instalację dwa nowe panele iROSA w ramach modernizacji systemu zasilania ISS.

Zapis spaceru EVA 87 z 9 czerwca 2023 / Credits – NASA

Misja Crew-6 dobiegła końca wraz z dotarciem Crew-7 na ISS pod koniec sierpnia 2023. Po kilku dniach wspólnej pracy pojazd Endeavour odłączył od ISS w dniu 3 września 2023 o godzinie 13:05 CEST. Już 4 września, o godzinie 06:12 CEST nastąpiło wodowanie kapsuły u wybrzeży Florydy.

Koniec misji Crew-6 / Credits – NASA

Następna regularna misja załogowa, Crew-8, jest planowana na początek 2024 roku. Załoga tej misji zamieni się z załogą Crew-7.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.