Pierwszy rozbłysk klasy X od ponad miesiąca!
Ósmego grudnia grupa plam o numerze 3912 wyemitowała rozbłysk klasy X2.2. Był to pierwszy rozbłysk tej klasy od ponad miesiąca.Aktywny początek jesieni 2024
Początek października 2024 to czas podwyższonej aktywności słonecznej. Pierwszego października grupa 3842 wyemitowała rozbłysk klasy X7.1 – wówczas drugi najsilniejszy rozbłysk w całym cyklu. Dosłownie “chwilę później”, trzeciego października ta sama grupa 3842 wyemitowała rozbłysk X9.0 – najsilniejszy w obecnym cyklu słonecznym. Prawie tydzień później, dziewiątego października grupa 3848 wyemitowała rozbłysk klasy X1.8, z którego wybita plazma w postaci CME wywołała potężne zorze polarne na Ziemi. Następnie, 24 października zanotowano rozbłysk klasy X3.3, zaś już dwa tygodnie później, 6 listopada Słońce wyemitowało rozbłysk klasy X2.3.
Spadek aktywności aż do grudnia
Przez resztę listopada 2024 aktywność pozostawała na znacznie niższym poziomie. Jedynie 9 listopada zanotowano rozbłysk klasy M9.4, po czym notowano jedynie dolne stany klasy M. Choć na Słońcu notowano wiele grup plam, żadna z nich nie była “skłonna” do silniejszego rozbłysku.
Sytuacja zmieniła się 8 grudnia, gdy dość niespodziewanie obszar aktywny o numerze 3912 wyemitował rozbłysk klasy X2.2 z maksimum o godzinie 10:06 CET. W momencie emisji rozbłysku grupa 3912 znajdowała się już dość blisko zachodniej krawędzi tarczy słonecznej i towarzyszący koronalny wyrzut masy (CME) nie był skierowany ku Ziemi.
Aktualnie jest przerwa techniczna w dostępie do danych z satelity SDO, spowodowane poważną awarią serwerów. Powrót do regularnych obserwacji SDO nastąpi prawdopodobnie dopiero w styczniu 2025.
Warto tu zauważyć, że dotychczas większość rozbłysków oraz rozbudowanych plam znajdowała się na południowej półkuli Słońca. Północna półkula powinna “nadgonić” w swej aktywności, co notowano już kilka razy w poprzednich cyklach. Zwykle oznacza to drugie maksimum aktywności słonecznej w danym cyklu. Tak też zanotowano m.in. w poprzednim cyklu aktywności słonecznej.
Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym cyklu słonecznym oraz najsilniejszych rozbłysków w 2022 roku, w 2023 roku.
(PFA)