System do monitorowania zagrożeń pożarowych zwycięskim projektem największego kosmicznego hackathonu w Europie

0

Znamy zwycięzcę polskiej edycji hackathonu NASA Apps Challenge 2023!

Blisko 300 uczestników połączonych w 70 różnych zespołów wzięło udział w największym kosmicznym hackathonie w Europie, który odbył się 7-8 października w Stalowej Woli. Wśród dziesiątek wypracowanych rozwiązań znalazły się te, które zdobyły największe uznanie jury. To system do monitorowania zagrożeń pożarowych, aplikacja wspierające zapobieganie pożarom oraz platforma łącząca studentów w zespoły, które będą mogły realizować projekty typu open source.

Hackathon NASA Space Apps Challenge 2023 w Stalowej Woli był największym tego typu wydarzeniem w Europie i jednym z największych na świecie. Przez blisko 30 godzin, niemal 300 uczestników z całej Polski i nie tylko, pracowało nad własnymi projektami w oparciu o wyzwania zaproponowane przez NASA. Ich zmagania wspierali mentorzy – praktycy z największych na świecie firm z branży kosmicznej i lotniczej.

Widząc tak wielu ambitnych, inteligentnych ludzi skupionych w jednym miejscu i skupionych na swojej twórczej i wymagającej pracy, jestem dumny, że największy kosmiczny hackathon w Europie odbył się właśnie w Stalowej Woli. To właśnie tutaj, w wyjątkowym, jubileuszowym dla naszego miasta roku, zaczynamy nowy rozdział. Odważny, ambitny i wybiegający w przyszłość, a to wydarzenie jest kolejnym krokiem na drodze nowoczesności i dynamicznego rozwoju Stalowej Woli. Miasta przyjaznego dla otwartych umysłów, pasjonatów i wizjonerów –mówi Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

W wyniku oceny komisji, trzy spośród 70 zespołów znalazły się na podium, zdobywając atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe.

Pierwsze miejsce w hackathonie NASA Space Apps Challenge 2023 w Stalowej Woli zdobył zespół SKNI „KOD”, w skład którego weszli studenci Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Opracowali oni kompletny system do monitorowania i predykcji zagrożeń pożarowych „PREDICTO”. Rozwiązanie wykorzystuje m.in. zaawansowany system czujników, sztuczną inteligencję, a w przyszłości – rządowe kanały ostrzeżeń.

Drugie miejsce zdobył zespół Firestarter, który opracował aplikację mobilną, umożliwiającą użytkownikom skuteczne zapobieganie pożarom. Rozwiązanie wykorzystuje dane satelitarne zintegrowane ze sztuczną inteligencją, dzięki czemu prawdopodobieństwo i lokalizacja pożarów może być obliczone w sposób bardzo dokładny.

Na trzecim miejscu znalazł się jednoosobowy zespół „Icelandic bears”, w skład którego wszedł Adam Majcher z Łańcuta. Opracował on koncepcję platformy do łączenia studentów w zespoły, które następnie będą realizowały projekty typu open source. Algorytm platformy ma uwzględniać m.in. zainteresowania oraz języki programowania i działać podobnie jak popularny w ostatnim czasie ChatGPT.

– Już od pierwszych godzin hackathonu, widząc zaangażowanie uczestników byłem przekonany, że rozwiązania przesłane do oceny komisji będą prezentowały wysoki poziom. To niebywałe, jak zaawansowane, kreatywne i innowacyjne projekty powstały w nieco ponad dobę. To był bardzo intensywny, ale też twórczy czas, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję posłuchać wykładów ekspertów z branży kosmicznej i skorzystać z ich doświadczeń. Liczę na to, że wiele spośród wypracowanych dziś rozwiązań będzie rozwijana i znajdzie zastosowanie na rynku– mówi Marcin Górski, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Stalowej Woli.

Pula nagród finansowych w hackathonie wyniosła 80 000 zł, najlepsze zespoły otrzymały także możliwość odbycia wizyt studyjnych (m.in. w centrum lotów kosmicznych firmy SES w Luksemburgu), staży i praktyk. Na zwycięzców czekały również unikalne nagrody rzeczowe.

– Zarówno kosmiczna tematyka, atrakcyjność nagród jak i sama forma hackathonu sprawiła, że zgromadziliśmy w jednym miejscu blisko 300 entuzjastów kosmosu i nowych technologii. Organizacja tego wydarzenia wymagała wielomiesięcznej pracy, czego efektem stał się największy kosmiczny hackathon w Europie. Do jego realizacji włączyły się firmy i instytucje z całej Polski, dzięki czemu mogliśmy zapewnić uczestnikom bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do pracy, a także wsparcie mentorskie na najwyższym poziomie. Warto podkreślić bardzo szeroki przekrój wiekowy uczestników, najstarszy miał 60 lat a najmłodszy zaledwie 3 – mówi Wojciech Fiksa, organizator wydarzenia.

Organizatorami hackathonu są Gmina Stalowa Wola oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Cyfryzacji, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta

Miasta Stalowej Woli, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, Klastra Technologii Kosmicznych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Partnerami Strategicznymi wydarzenia są: Huta Stalowa Wola S.A., ESA BIC Poland oraz Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast Partnerami technicznymi: Kappa Data, Cyfrowe Sieci Multimedialne oraz Supercluster.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Gazeta Codzienna Nowiny, TVP 3 Rzeszów oraz portale: Nowiny24.pl, Space24, Urania – postępy astronomii, Dlapilota.pl, Kosmonauta.net, Astronomia24.

(NASA Apps Challenge)

Comments are closed.