Cyberatak na ALMA

0

Nietypowe zdarzenie, z wpływem na astronomię!

Pod koniec października obserwatorium ALMA borykało się z cyberatakiem.

ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) to międzynarodowy projekt angażujący Amerykę Północną, Europę, Azję Wschodnią oraz Chile, którego efektem będzie największe naziemne obserwatorium na naszej planecie. ALMA dokonuje obserwacji nieba na falach milimetrowych i submilimetrowych, na zakresie od 31,3 do 950 GHz. To obserwatorium składa się z 66 radioteleskopów o średnicy 12 i 7 metrów. Obserwatorium ALMA “otworzyło oczy” w październiku 2011.

ALMA – podsumowanie możliwości obserwacyjnych / Credits – almaobservatory

29 października 2022 ALMA doświadczyła cyberataku. Z dostępnych informacji wynika, że atak wymusił zatrzymanie obserwacji astronomicznych oraz zatrzymanie strony tego obserwatorium. Zagrożenie zostało do 2 listopada “powstrzymane”, jednak nadal odczuwane są efekty, w tym ograniczona dostępność ALMA do sieci.

2 listopada nie było jeszcze wiadome kiedy ALMA powróci do regularnych działań. Partnerzy obserwatorium (w tym ESO) pomagają w rozwiązaniu problemu.

Z jednej strony wydaje się to być dość nietypowe zdarzenie, które niestety wpłynęło na możliwości obserwacyjne ważnego obserwatorium jakim jest ALMA. Z drugiej strony wydaje się, że tego typu ataki będą coraz powszechniejsze i jednostki naukowe będą (są!) także na nie narażone. Problem cyberbezpieczeństwa jest ważny także “na górze”, np w kontekście mega-konstelacji.

ALMA obserwuje SgrA* / Credits – almaobservatory

(ALMA)

Comments are closed.