Pierwsze zdjęcie z JWST

0

Publikacja pierwszego zdjęcia z kosmicznego teleskopu JWST.

Jedenastego lipca prezydent USA zaprezentował pierwsze zdjęcie z kosmicznego teleskopu JWST w pełnej rozdzielczości.

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, zaprezentował 12 lipca 2022 o godzinie 00:20 CEST pierwsze pełnowymiarowe zdjęcie z JWST. Pokazuje to rangę i ważność danych, jakie to nowe kosmiczne obserwatorium będzie dostarczać. (Kolejne zdjęcia z JWST zostaną opublikowane 12 lipca, po godzinie 16:00 CEST).

Pierwsze zdjęcie z JWST / Credits – NASA

Co na tym zdjęciu widać? Przede wszystkim wiele galaktyk, w tym tych bardzo odległych od naszej Drogi Mlecznej. Światło od tych galaktyk podróżowało do zwierciadła JWST przez miliardy lat. Galaktyka w centralnej części zdjęcia, w wyniku zjawiska soczewkowania grawitacyjnego, ugina światło od bardziej odległych galaktyk.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć pod tym linkiem na stronie NASA.

JWST obserwuje Wszechświat z punktu L2

Start rakiety Ariane 5 z kosmicznym teleskopem JWST nastąpił 25 grudnia 2021 z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Lot przebiegł prawidłowo – po 27 minutach od startu JWST oddzielił się od górnego stopnia rakiety Ariane 5. Warto tu dodać, że był to jeden z ostatnich startów rakiety Ariane 5. Następcą tej rakiety będzie Ariane 6.

Start JWST / Credits – NASA TV

Przez kolejne dni i tygodnie trwało rozkładanie poszczególnych elementów JWST. Prace podstępowały prawie zgodnie z planem – nastąpiło jedynie kilka małych opóźnień, częściowo spowodowanych potrzebą odpoczynku kontroli misji, a częściowo analizą danych.

Proces rozkładania JWST zakończył się 8 stycznia 2022, wraz z otwarciem obu “skrzydełek” teleskopu i ich zatrzaśnięciem. Prawidłowe rozłożenie tych skrzydełek zakończyło skomplikowany proces, w którym ponad 300 działań musiało być wykonanych “raz a dobrze”. Ponadto, w trakcie rozkładania struktury teleskopu zostało użytych ponad 140 mechanizmów i każdy z nich musiał zadziałać “perfekcyjnie”, aby teleskop mógł prawidłowo rozpocząć swoją misję. Tak też się stało – JWST został perfekcyjnie został wprowadzony do etapu przygotowań do obserwacji naukowych.

Proces rozkładania JWST / Credits – NASA

Przez kolejne dwa tygodnie JWST podążał w kierunku przestrzeni wokół punktu L2 układu Ziemia-Słońce. W międzyczasie powoli spadała temperatura po “chłodnej stronie” teleskopu oraz trwało przesuwanie każdego z luster JWST.

Wreszcie, 24 stycznia 2022 o godzinie 20:00 CET JWST odpalił po raz kolejny silniczki. Te pokładowe silniczki zostały uruchomione na 297 sekund i manewr zakończył się sukcesem – JWST rozpoczął krążenie wokół punktu L2 układu Ziemia-Słońce. W tej pozycji JWST będzie obserwować Wszechświat.

20 lat obserwacji Wszechświata?

Na pokładzie JWST pozostało paliwa na aż 20 lat funkcjonowania. Tak duża ilość paliwa jest wynikiem świetnego lotu rakiety Ariane 5 oraz manewrów MCC-1a i MCC-1b (wykonanych 12 godzin oraz dzień po starcie). Dzięki precyzyjnej trajektorii lotu od samego początku manewry korekcyjne były mniejsze, co przełożyło się na duże oszczędności paliwa.

Polecamy wątek dotyczący misji JWST na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.