Prezentacja pierwszych zdjęć z JWST

0

Ważny moment w misji komicznego teleskopu JWST!

Dwunastego lipca NASA i ESA zaprezentowały serię pierwszych zdjęć i danych z kosmicznego teleskopu JWST.

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, zaprezentował 12 lipca 2022 o godzinie 00:20 CEST pierwsze pełnowymiarowe zdjęcie z JWST. Pokazuje to rangę i ważność danych, jakie to nowe kosmiczne obserwatorium będzie dostarczać.

Pierwszy zestaw zdjęć z JWST został opublikowany 12 lipca 2022 roku o godzinie 16:30 CEST. Na obrazach widać:

Spektrum dalekiej galaktyki w SMAC 0723 / Credits – NASA, ESA, JWST
  • Spektrum egzoplanety WASP-96b, w szczególności sygnatura wody w atmosferze tej planety pozasłonecznej (główne zdjęcie tego artykułu)
  • Mgławica planetarna NGC 3132, zaprezentowana w dwóch zakresach podczerwieni.
Mgławica NGC 3132 okiem JWST, w dwóch zakresach podczerwieni / Credits – NASA, ESA, JWST
  • Zwarta grupa galaktyk o nazwie Kwintet Stephana, w której widać proces interakcji galaktyk pomiędzy sobą. Tło tego zdjęcia to duża ilość odległych galaktyk. Dzięki JWST możliwe było także wykrycie sygnatury poszczególnych jonów atomów w Kwintecie Stephana.
Kwintet Stephana okiem JWST / Credits – NASA, ESA, JWST
  • Obszar narodzin gwiazd w mgławicy Carina (NGC 3372) . Ta mgławica znajduje się w naszej Galaktyce i jest przestrzenią, w której następują narodziny gwiazd oraz egzoplanet.
Wycinek mgławicy Carina / Credits – NASA, ESA, JWST

Każdy z obrazów uzyskanych z JWST spogląda “głębiej” i “dalej”, a w niektórych przypadkach także “wcześniej” we Wszechświat.

JWST obserwuje Wszechświat z punktu L2

Start rakiety Ariane 5 z kosmicznym teleskopem JWST nastąpił 25 grudnia 2021 z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Lot przebiegł prawidłowo – po 27 minutach od startu JWST oddzielił się od górnego stopnia rakiety Ariane 5. Warto tu dodać, że był to jeden z ostatnich startów rakiety Ariane 5. Następcą tej rakiety będzie Ariane 6.

Przez kolejne dni i tygodnie trwało rozkładanie poszczególnych elementów JWST. Prace podstępowały prawie zgodnie z planem – nastąpiło jedynie kilka małych opóźnień, częściowo spowodowanych potrzebą odpoczynku kontroli misji, a częściowo analizą danych.

Proces rozkładania JWST zakończył się 8 stycznia 2022, wraz z otwarciem obu “skrzydełek” teleskopu i ich zatrzaśnięciem. Prawidłowe rozłożenie tych skrzydełek zakończyło skomplikowany proces, w którym ponad 300 działań musiało być wykonanych “raz a dobrze”. Ponadto, w trakcie rozkładania struktury teleskopu zostało użytych ponad 140 mechanizmów i każdy z nich musiał zadziałać “perfekcyjnie”, aby teleskop mógł prawidłowo rozpocząć swoją misję. Tak też się stało – JWST został perfekcyjnie został wprowadzony do etapu przygotowań do obserwacji naukowych.

Przez kolejne dwa tygodnie JWST podążał w kierunku przestrzeni wokół punktu L2 układu Ziemia-Słońce. W międzyczasie powoli spadała temperatura po “chłodnej stronie” teleskopu oraz trwało przesuwanie każdego z luster JWST.

Wreszcie, 24 stycznia 2022 o godzinie 20:00 CET JWST odpalił po raz kolejny silniczki. Te pokładowe silniczki zostały uruchomione na 297 sekund i manewr zakończył się sukcesem – JWST rozpoczął krążenie wokół punktu L2 układu Ziemia-Słońce. W tej pozycji JWST będzie obserwować Wszechświat.

JWST / Credits - NASA
JWST / Credits – NASA

20 lat obserwacji Wszechświata?

Na pokładzie JWST pozostało paliwa na aż 20 lat funkcjonowania. Tak duża ilość paliwa jest wynikiem świetnego lotu rakiety Ariane 5 oraz manewrów MCC-1a i MCC-1b (wykonanych 12 godzin oraz dzień po starcie). Dzięki precyzyjnej trajektorii lotu od samego początku manewry korekcyjne były mniejsze, co przełożyło się na duże oszczędności paliwa.

Polecamy wątek dotyczący misji JWST na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.