Sektor kosmiczny: 1 – 13 lutego 2022

11

Zapraszamy do relacji z sektora kosmicznego z dni 1 – 13 lutego 2022.

(Poczekaj na załadowanie relacji. Jeśli “nie działa” – odśwież stronę).
Jeśli masz “news” – wyślij email na kontakt (at) kosmonauta.net

(PFA, K, BDS)

11 komentarzy

 1. Patrzę i nie wierze Prezesik POLSA jedna ręka niszczy SSA w Polsce a drugiej strony wygłasza tyrady w UE jakie to ważne – schizofrenia, czy co?

 2. Hehe,
  Widziałam, ze jest amerykańska, francuska czy niemiecka agencja kosmiczna – wszystkie z dorobkiem, ale teraz okazuje się, ze są jeszcze PATOAGENTURY :):):)

 3. MiśTęczowoKolorowy on

  Plan POLSA w ramach SSA warto skomentować

  dostępny tutaj:

  https://pak.bip.gov.pl/plan-dzialalnosci-polskiej-agencji-kosmicznej/plan-dzialalnosci-polsa-na-rok-2022.html

  1. Liczba zmodernizowanych sensorów >=2
  POLSA zobowiązała się do modernizacji 6 sensorów do 06.2023, do chwili obecnej zmodernizowało 0 (ZERO) (modernizacja polega na dobudowaniu nowego do istniejącego sensora z polem widzenia min. 14×14 st.), co więcej nawet nie napisano kolejnego przetargu. Innymi słowy właśnie POLSA obdarzyła się, że nie ogłaszając jeszcze przetargu do końca 2022 roku zrealizuje 2 sensory a 4 ma zamiar do połowy 2023 (sensory na całym świecie) – co oczywiście jest bardzo mało prawdopodobne a nawet NIEWYKONALNE (zwłaszcza ja się przeczyta ich kolejne zapytanie ofertowe)

  2. Liczba przygotowanych usług.
  Kolejne obniżenie ambicji, bo powinna być to liczba świadczonych usług. Innymi słowy POLSA napisała, że straciła (a co najmniej drastycznie obniżyło się prawdopodobieństw), że będzie świadczyła usługi (zwłaszcza na poczet EUSST) = nasza pozycja w EUSST drastycznie spadła, i bedą z tego konsekwencje finansowe w Partnerstwie (Grant 1 SST przewidywał możliwość włączenia się PL/POLSA w świadczeni usług w EUSST w 2021 ale POLSA tego nie wykonała za to wykonała Rumunia). Przypomnę, że zgodnie z planem na 2021 mieli w trakcie 2021 roku świadczyć usługi z konkretną liczbą podmiotów. LICZBA ŚWIADCZONYCH USŁUG W EUSST= “0”

  3. Liczba projektów realizowany w EDIDP i PESCO.

  Wskaźnik od czapy bo projekty nie realizuje POLSA w EDIDP a podmioty komercyjne i te podmioty dostały projekt z KE w 2020 i 2021 roku. Toczy się co najmniej 4 projekty z udziałem polskich podmiotów. W zakresie PESCO – jeszcze w 2019 roku, zgłoszono udział w dwóch projektach przez POLSA i ten udział jest kontynuowany (odrębną kwestią pozostaje jak dobrze). Innymi słowy z urzędu jest >=6. KŁAMSTWO

  4. Budowa Centrum Obserwacyjnego POLSA w Bezmiechowej. Naprawdę chciałbym wiedzieć na jakiej podstawie prawnej/analizie ekonomicznej zdecydowano o teleskopie ITWL (nie dostarcza, żadnych danych, jest przestarzały technologicznie i jest niekompletny – brak kopuły, i kto za to zapłaci) gdy równocześnie:
  a. https://www.pta.edu.pl/pliki/polskie-osrodki-astronomiczne.pdf
  b. 2 teleskopy w POLSCE https://6roads.com.pl
  c. https://www-old.put.poznan.pl/pl/aktualnosc/skylab-unikatowe-obserwatorium-astronomiczne
  d. http://pallas.astro.amu.edu.pl/~chrisk/gats/index.php?n=PST3.PST3
  NACIĄGANIE PAŃSTWA NA BEZSENSOWNĄ INWESTYCJĘ (KORUPCJA???)

  Przypomnę, że w Bezmiechowej miał być rozmieszczony teleskop technologicznie zgodny (a mniejszy w skali) do tych 6 planowanych na świecie aby zredukować koszty eksploatacji (aby szkolić personel obsługowy poprzez naukę i modyfikacje na reprezentatywny instrumencie w Polsce). Zasadniczo teleskop klasy ITWL jest w POLSCE jest bez sensu (zero wartości dodanej) a jak budować to oczywiście są technologie ale całkowicie inne.

  Pozostałe zadania nie mają wskaźnika jakościowego a zatem można uznać, że jak zrobią cokolwiek to będzie rozliczone.

  Jazda Zuchy z POLSA budujcie kolejną Ostrołękę !;)

  • GońPrezesaGoń on

   Dla mnie „merytoryczne” występy POLSA na LinkInie z durnymi selfi Dyrektorów z IAC w Dubaju jest prawdziwa esencja „jakości” Agencji.

   Czy ktoś widział takie zachowania pracownikow innych Agencjach? czy nie zachowują się jak małpy w cyrku? Czy jak pisze rzecznik POLSA ze będzie uzupełniać osobiście hasła w Wikipedii – re-entry to jest to normalne gdy nikt w tej firmie nie rozumie nawet tego zjawiska i nie ma stosownego wykształcenia. Czy nie powinna agencja robić badań? Posiąść osiągnięć inżynierskich? Generować literatury inżynierskiej i naukowej? Co to k… jest?

   Patrzę i nie wierzę w jakim państwie żyje !!!

  • Prezent od Mikołaja on

   Z tym ITWL to święta racja, ekspercki zarówno Polski i z ESA wskazywali im, że robią przestarzałą technologię (stan na 2020) ale widać, że “spec od astronomii” Prezes Wrochna tego nie kuma i prze z projektem, który jest wadliwy od samego początku. Jak mamy mieć Agencję kosmiczną co dealuje bezsensowne projektu z ITWL i innymi specami od przestawiania wajchy to tylko pogratulować.

   Detale ASOPKA są tutaj:
   https://itwl.pl/component/content/article/105-projekty/233-zautomatyzowany-system-optycznej-obserwacji-i-sledzenia-obiektow-w-przestrzeni-kosmicznej-asopek-ssa-pl?Itemid=671

   jak ktoś umie czytać to zrozumie co towarzystwo zrobiło ;). Zero publikacji zagranicznych zero wyników naukowych, żadnych obserwacji udokumentowanych po prostu ZERO.

   Jak dla mnie jest to obraz dla inteligencji, i potworek i za jakie pieniądze – tego się tak nie robi. PST3 zrobiony przez UAM ma 4 razy większe możliwości a kosztował mniej nie ASOPEK (tak naprawdę ASOPEK dostał dwa granty z NCBiR). Nie dziwi więc, że ITWL NIGDY nie dostał grantu z ESA za to wygrywa co chwilę wygrywa absurdalne technicznie projekty z NCBiR.

   ITWL to taka maszynka do dojenia NCBiR jak projekty rodziny Szumowskiego.

  • O co Chodzik? on

   Z tym ITWL sprawa jest jasna – jeden głąb z POLSA robi tam doktorat = rozlokowanie teleskopu ITWL w Bezmiechowej zanoszę z POLSA to gwarancja zaliczenia doktoratu.

 4. Warto chyba dodać jak tymczasem wygląda sektor kosmiczny w Polsce.

  Ano, mamy poważne zagrożenie konfliktem rosyjsko-ukraińskim, a jedyne suwerenne zdolności kosmiczne (w sensie operacyjnym), to zdolności SSA w POLSA zostały utracone (odbudowanie ok. 2 lata). Warto dodać, że te zdolności mają charakter podwójnego wykorzystania a produkty powinny trafiać m.in. do Sił Zbrojnych RP.

  Dorwała się do zadania banda amatorów, uwaga aktywnych i byłych wojskowych (wraz z pełnomocnikiem), którzy z pełną świadomością, wyłącznie dla swojego własnego prywatnego interesu, ze szkodą dla interesu państwa, i pełną świadomością tej szkody zniszczyli system SSA. Innymi słowy cofnęli rozwój systemu o 3 lata, pozwalniali ludzi którzy mieli unikalne doświadczenia i pozatrudniali, nie boję się użyć tego słowa półgłówków (próbka jakości poniżej). Warto dodać, że jest to już trzecia odsłona tak naprawdę tych samych “trepów” w POLSA i wszystkie kończyły się tym samym – zero merytoryki i walka o stołki i kasę. Dowody, proszę – ogłosili przetarg z parametrami wzajemnie sprzecznymi, który średnio ogarnięty człowiek wykona w miesiąc – niektórzy twierdzą, że specjalnie w celu jego unieważnienia i wydania kasy z własnej ręki na swoich. Przetarg, w którym parametry zamówienia są “od czapy” i niemożliwe do osiągnięcia, w którym mylą podstawowe pojęcia. Na przełomie roku piszą bzdury na temat re-entry taki, że aż włos się jeży na głowie. Wspierają rozmieszczenie teleskopu wykonanego przez ITWL, który wykonał projekt NCBiR w 2018 roku na poziomie technologicznym z 2015 roku. Projekt który de facto był kolejnym w oparciu wykonaniem wcześniejszego projektu (tzw. ASOPEK). Projekt którego całowity koszt jest prawie 2 razy większy niż rozwiązanie z rynku i to w sytuacji gdy w kraju jest mnóstwo lepszych pobudowanych rozwiązań (czy to przez firmy czy przez instytucje naukowe) przypomnę, że mamy 2022 rok. Przygotowują się niby to partnerstwa z nowym konsorcjum EUSST ale pojawia się zasadne pytanie – czy ktoś nas tam będzie jeszcze chciał, czy wnosimy jakąkolwiek jakość? Bo o ile przemysł ma co dostarczyć o tyle POLSA jest zbędnym elementem niedostarczającym żadnej wartości, który nie pomaga a nawet szkodzi!!!

  Pora się zastanowić czy projekt SST w wydaniu europejskim nie powinien trafić do innej dojrzalszej organizacji.

  Ktoś ma wątpliwości to niech spojrzy co wykonali, a raczej czego nie wykonali przez rok działalności. Nie wykonali planu POLSA na 2021 i przerzucili te zadania na kolejny rok, chociaż poszył na to nakłady ponad 5 mln zł i wszystko było gotowe na początek 2021. Czy naprawdę stać nas na takie byle co, czy my Polscy zasługujemy na takich Prezesów i pseudooficerów?

  Dla porządku spraw, ktoś na to pozwoli tj. Prezes Wrochna, który powinien za to być zwolniony dyscyplinarnie. Szkoda, którą wykonał poprzez zaniechanie i nieudolność jest znacznych rozmiarów i ma nie tylko wymiar finansowy ale również istotnie wpływa na bezpieczeństwo i obronność państwa.

  Hej ministerstwo nadzorujące, NIK i inne służby może w końcu trzeba to ukrócić, bo albo naprawdę jesteśmy tacy głupi (Polacy, administracja, rząd) albo wchodzą w to ręce innych państw bo od 2015 roku o jakiś czas system jest resetowany – gdy już jesteśmy blisko jakiejś zdolności to pojawia się “światły umysł z MON” i wszystko idzie w cholerę.

  • W 100% potwierdzam powyższe.

   Osoby, które do tego doprowadziły to wojskowi: Górka, Borek, Malawski i Chodosiewicz – niech głośno wybrzmią w internecie wraz z patointeligencja cywilna Wnuk, Krużyński i Kowalewska.

   Warto wspomnieć o bandzie Malawskiego załatwiającemu swoje interesiki z Antonim przy grobach smoleńskich i Borku, który jedził po członkach Rady POLSA lobbując za wyborem „właściwego” Prezesa (bez autoryzacji MON). Warto wspomnieć praktyki Malawskiego, który pozatrudniał rodzine i kolegów tutaj Trockiego z Jaremkiem.

   Naprawdę nie wiedziałem, ze można w niszczyć kraj bez żadnej odpowiedzialności, kraść projekty i niszczyć dorobek innych osób bez konsekwencji. Ludzie naprawdę omijajcie ta chora organizacje POLSA – No chyba ze lubicie taplać się w błocie.

   • Rozczarowany Łukasz on

    który jedził po członkach Rady POLSA lobbując za wyborem „właściwego” Prezesa – czy członkowie rady POLSA nie wiedzą czym się kończą rządy wojskowych w agencji, czy też bardzo słaba agencja jest w ich interesie?

   • Czy ta Agencja nie jest kuriozalna – na Prezesa, Wice i Dyrektorów wybrani ludzi z niższymi wymaganiami niż na zwykłych pracowników -> patrz ogłoszenia na POLSA BIP. Powiedzcie mi jeszcze jakim prawem dyrektora się nominuje a zwykłych pracowników wybiera w konkursach – przecież do śmierdzi na kilometr i co … teraz doświadczeni wybrani w konkursach będą pracować na matołków pozatrudnianych po znajomościach ??? – oj będzie to doświadczenie mocno frustrujace i tylko dla ludzi o mocnych nerwach, no ale z drugiej strony typowy modus operandi w „polskim wojsku”