Amatorskie obserwacje chińskiego satelity Shijian-16-1

0

Czym jest chiński satelita Shijian-16-1?

Amatorskie obserwacje chińskiego satelity wojskowego lub zwiadowczego o oznaczeniu Shijian-16-1 sugerują, że nie jest to “zwykły” satelita, lecz dość nietypowa konstrukcja.

Satelita o oznaczeniu Shijian-16-1 (SJ16) został wystrzelony na orbitę w październiku 2013 roku. Satelita znalazł się na orbicie o wysokości ok 605 x 635 km i nachyleniu 75 stopni. W czerwcu 2016 na podobnej orbicie znalazł się satelita Shijian-16-2.

Przeznaczenie obu satelitów nie jest znany. Oficjalne źródła chińskie utrzymują, że każdy z tych satelitów “będzie wykonywał pomiary środowiska kosmicznego i testował technologie”. Jest to dość typowa wiadomość ze strony chińskiej, zazwyczaj związana z satelitami o charakterze wojskowym lub rozpoznawczym.

Z różnych pozachińskich źródeł wynika, że zarówno Shijian-16-1 jak i Shijian-16-2 przez lata były aktywne na orbicie. Shijian-16-1 wykonał dwa większe manewry orbitalne w 2015 i 2016 roku.

W kwietniu 2021 roku znany obserwator satelitów Ralf Vandebergh z Holandii poinformował o udanym zarejestrowaniu kształtu satelity Shijian-16-1. Uzyskane obrazy (wykonane w maju 2020) sugerują, że Shijian-16-1 nie jest “zwykłym” satelitą, lecz pojazdem z kapsułą powrotną. Ten satelita może przypominać kształtem i rozmiarami “satelito-kapsuły” serii Fanhui Shi Weixing (FSW) z lat 90. XX wieku. Tamte satelity wykonały trzy misje obserwacyjne (z rolkami filmowymi i zdjęć na pokładzie) i udanie zostały podjęte po zejściu z orbity. Ponadto, formę kapsuły także miał satelita Shijian-8 i Shijian-10 – tamte misje trwały około 2-4 tygodnie i były wykonywane na znacznie niższych orbitach.

Uzyskane obrazy Shijian-16-1 i porównanie z FSW / Credits - Ralf Vandebergh, chinaspace
Uzyskane obrazy Shijian-16-1 i porównanie z FSW / Credits – Ralf Vandebergh, chinaspace

Ten kształt Shijian-16-1 wydaje się być dość zaskakujący. Przede wszystkim trudno się spodziewać, by Chiny zamierzały wykonać po wielu latach deorbitację tego satelity i jego powrót na Ziemię. Jednocześnie wiadomo, że ten satelita przynajmniej przez kilka lat po starcie był aktywny, co jednoznacznie wskazuje pokładowe źródło zasilania – mogą to być panele słoneczne, których Ralf Vandebergh nie zaobserwował.

Obrazy teleskopowe Shijian-16-1 / Credits - Ralf Vandebergh
Obrazy teleskopowe Shijian-16-1 / Credits – Ralf Vandebergh

Można także zakładać, że Shijian-16-2 ma podobną budowę. Oczywiście, możliwym wyjaśnieniem kształtu Shijian-16-1 mogą być niewystarczająco dobre warunki obserwacyjne, w tym drgania atmosfery jak również warunki oświetleniowe na orbicie. Potencjalnie Shijian-16-1 może mieć inny kształt – nie stożkowy, ale walcowy. Taki kształt by sugerował instalację kilku zestawów anten na zewnątrz satelity. By zweryfikować rzeczywisty kształt Shijian-16-1 potrzebne będą kolejne obserwacje, być może przy użyciu większych teleskopów.

(RW)

Comments are closed.