Las Amazoński okiem Sentinela-2

0

Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowała obraz Puszczy Amazońskiej w brazylijskim stanie Amazonas.

Amazonka jest jedną z najważniejszych rzek na całym świecie. Ta rzeka przecina Puszczę Amazońską – potężny kompleks lasów tropikalnych, charakteryzujących się dużą bioróżnorodnością. Niestety, w ostatnich dekadach obserwowana jest degradacja tej puszczy – postępuje szybka i często nielegalna wycinka lasów, obserwuje się też negatywne efekty suszy. Szacunki sugerują, że od lat 70. XX wieku zniknęło około 20% powierzchni tych cennych lasów deszczowych.

Wiele satelitów oraz projektów naukowych obserwuje Amazonkę. W listopadzie zeszłego roku zaprezentowaliśmy satelitarny obraz fragmentu rzeki Amazonka. Tamten obraz pochodził z danych radarowych z europejskiego satelity Sentinel-1.

W marcu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprezentowała obraz Puszczy Amazońskiej na podstawie danych z satelitów Sentinel-2 (program Copernicus). Na tym obrazie, oprócz samej Puszczy można zobaczyć dwie rzeki: Juruá oraz Tarauacá. Widoczne jest także miasto Eirunepé (ok 30 tysięcy mieszkańców).

Puszcza Amazońska okiem satelitów Sentinel-2 / Credits – ESA

Obserwacje obszarów takich jak Amazonka mają duże znaczenie dla zrozumienia wpływu człowieka na środowisko naturalne. Jest to też sposób na monitoring regionów z dala od “typowej” aktywności człowieka.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć na stronie ESA.

(ESA)

Comments are closed.