SpaceX – misja Transporter-1

1

Nowy rekord w ilości wyniesionych satelitów w jednym starcie rakiety!

Dwudziestego czwartego stycznia rakieta Falcon 9 wyniosła 143 małe satelity. Jest to rekord w ilości wyniesionych satelitów w jednym starcie rakiety.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 24 stycznia 2021 o godzinie 16:00 CET. Start odbył się z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie znalazły się łącznie 143 satelity, z czego 10 należy do firmy SpaceX (satelity konstelacji Starlink).

Była to pierwsza misja firmy SpaceX dedykowana małym satelitom. Ten lot otrzymał oznaczenie Transpoder-1.

Lot Transpoder-1 / Credits – SpaceX

Rakieta Falcon 9 została skierowana na orbitę heliosynchroniczną polarną (SSO). Był to drugi lot tego typu w ostatnich latach, od czasu wprowadzenia możliwości lotów rakiet na orbity polarne z Florydy. Podczas lotu rakieta przeleciała nad Kubą. Poprzedni został wykonany 31 sierpnia 2020.

Trajektoria lotu rakiety Falcon 9 podczas misji Transponder-1 / Credits - SpaceX
Trajektoria lotu rakiety Falcon 9 podczas misji Transponder-1 / Credits – SpaceX

Po wykonanej pracy pierwszy stopnień rakiety Falcon 9 wylądował na platformie morskiej u wybrzeży Florydy. Dla tego stopnia (B1058) było to piąte udane lądowanie (stąd oznaczenie B1058.5).

Pierwszy stopień Falcona 9 po lądowaniu - 24.01.2021 / Credits - SpaceX
Pierwszy stopień Falcona 9 po lądowaniu – 24.01.2021 / Credits – SpaceX

Satelity w tym locie były uwalniane przez kilkanaście minut. Uwalnianie zakończyło się na satelitach Starlink.

Co ciekawe, pojawiają się coraz częściej komentarze, że jednoczesne wynoszenie wielu zminiaturyzowanych satelitów może przysparzać problemy dla operatorów satelitów. Wymienia się m.in. trudności z nawiązaniem komunikacji po uwolnieniu satelity czy identyfikację “który jest który”.

Był to szósty start rakiety orbitalnej w 2021 roku. Łącznie z tym startem już trzy razy startowały Falcony 9, raz rakieta Electron, raz chińska CZ-3B oraz lot rakiety LauncherOne firmy Virgin Galactic. Jak na razie wszystkie starty były udane.

Ten start jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

1 komentarz

  1. 143 “super” w kolejnym 150 potem 200 w coraz szybszym tempie i za 10 lat….. 0, bo cała orbita LEO zamieni się w “strefę mielenia” niezwykle trudną do przebycia przez misje udające się wyżej, już mniejsza o problemy astronomów. Taaak wiem wzmożona aktywność Słońca co 11 lat nieco przeczyści LEO ale…. to ile spada CubeSat (bez żagla) z 500 km ?
    Albo wprowadzimy surowe limity na taką działalność albo koszty eksploracji wzrosną nie ze względu na cenę za masę ładunku użytecznego ale ze względu na niską żywotność satelitów.