Start misji Crew-1

0

Szesnastego listopada rozpoczęła się pierwsza regularna misja załogowa kapsuły Dragon. Ku ISS wybrało się czworo astronautów.

W dniach pomiędzy trzydziestym Maja a drugim Sierpnia bieżącego roku trwała misja SpX-DM2 – pierwszy załogowy test kapsuły Dragon 2 (Crew Dragon). Lot zakończył się pełnym sukcesem – astronauci powrócili na Ziemię wodując zgodnie z planem w wodach Zatoki Meksykańskiej.

Po zakończeniu misji SpX-DM2 i uzyskaniu certyfikacji, kolejne loty załogowe są już traktowane jako “regularne” i będą nosić oznaczenie USCV (United States Crew Vehicle) i w przypadku lotów firmy SpaceX również dodatkowe oznaczenie “SpaceX Crew-1”. Celem tego lotu ponownie będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Załoga pierwszej regularnej misji (Crew-1, zaś wcześniej używane określenie USCV-1) to Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker (wszyscy z NASA) oraz Soichi Noguchi (JAXA). Dla astronauty pochodzącego z Japonii będzie to już trzeci pojazd kosmiczny na pokładzie którego odbędzie lot kosmiczny. Poprzednie loty odbywał na pokładzie wahadłowca kosmicznego oraz rosyjskiego pojazdu Sojuz.

Misja Crew-1 była wielokrotnie przekładana – z końca sierpnia na połowę listopada. W międzyczasie zakończył się jednak proces certyfikacji kapsuły Dragon 2.

Start Crew-1 nastąpił 16 listopada 2020 o godzinie 01:27 CET. Rakieta Falcon 9 poderwała się z wyrzutni LC-39A na Florydzie, tej samej z której wcześniej loty rozpoczynały wahadłowce kosmiczne i mocno zmodyfikowanej na potrzeby załogowych lotów SpaceX. Lot na niską orbitę okołoziemską przebiegł prawidłowo i po około 9 minutach Dragon 2 znalazł się na wstępnej orbicie. Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wylądował na platformie morskiej.

Zapis startu misji Crew-1 / Credits – SpaceX

Załoga nadała swojemu pojazdowi kosmicznemu Dragon 2 imię “Resilience”. Nazwa Resilience (“odporność” lub też “wytrzymałość”) nawiązuje to okoliczności 2020 roku, w tym globalnej pandemii COVID-19.

Misja jest planowana do kwietnia przyszłego roku. Astronauci wejdą w skład Ekspedycji 64 na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Crew-1.

(PFA)

Comments are closed.