Vega wynosi 53 satelity

0

Trzeciego września rakieta Vega wyniosła 53 satelity dla 21 klientów z całego świata. Był to pierwszy start tej rakiety od nieudanego lotu z lipca 2019.

Do startu rakiety Vega doszło 3 września 2020 o godzinie 03:51 CEST. Start nastąpił z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Lot przebiegł prawidłowo i na orbitę zostały wprowadzony 53 satelity za 21 klientów z całego świata. Satelity zostały wyniesione na orbity heliosynchroniczne o wysokości 515 i 530 km.

Start rakiety Vega – 03.09.2020

Ten start był kilkukrotnie opóźniany z uwagi na pandemię COVID-19, która spowodowała zatrzymanie prac w kosmodromie Kourou.

Wśród wyniesionych w tym starcie satelitów jest kilka ciekawych pozycji. Ciekawą misją jest ION CubeSat Carrier włoskiej firmy D-Orbit. Jest to nośnik satelitów typu CubeSat, które będą uwalniane w późniejszym terminie. Masa startowa tego satelity-nośnika wyniosła 150 kg.

ION CubeSat Carrier firmy D-Orbit / Credits - D-Orbit
ION CubeSat Carrier firmy D-Orbit / Credits – D-Orbit

Był to pierwszy lot rakiety Vega od nieudanego startu z lipca 2019 roku. W tamtym starcie rakieta Vega miała wynieść na orbitę wojskowego satelitę dla sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Armed Forces of the United Arab Emirates, UAEAF). Lot zakończył się podczas pracy drugiego stopnia. We wrześniu 2019 zakończyły się prace ustalające okoliczności tego nieudanego startu.

(PFA, AS)

Comments are closed.