Komercyjny kosmos – kwiecień 2020

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z kwietnia 2020 roku.

Space3ac: trwa rekrutacja do kolejnej rundy

W kwietniu rozpoczęła rekrutacja się do kolejnej rundy akceleratora Space3ac. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 maja 2020.

Gdański akcelerator Space3ac od 2015 roku pracuje ze startupami i korporacjami. Oprócz dofinansowania do 200 tysięcy złotych na każdy projekt, program umożliwia wdrożenie technologii do dużych przedsiębiorstw z ugruntowaną pozycją na rynku. Odbiorcami Technologii w akceleratorze są PKN Orlen, Orange Polska, Olivia Business Centre, Zarząd Portu Morskiego w Gdańsku, Luxon, Valmont Polska, OT Logistics, Pekabex, Safe Co. Ltd. i Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego. Przez ostanie 5 lat blisko 15 milionów złotych trafiło do 90 startupów w ramach programu Space3ac. Szansę na miejsce w akceleratorze mają zespoły, które gotowe są rozwiązać wyzwania wskazane przez Odbiorców Technologii. Do programu zgłaszają się również startupy, które chciałyby podjąć współpracę z jednym z dużych przedsiębiorstw i mają konkretny pomysł na kooperację.

Koronawirus nie ustępuje

Kwiecień 2020 to kolejny miesiąc problemów związanych z globalną pandemią COVID-19. Duża część przemysłu w Europie oraz USA została zatrzymana. Co ciekawe, pod koniec kwietnia rozpoczęły się pierwsze “poluzowania” w Europie, tymczasem w USA sytuacja się pogłębiała. W Polsce kwiecień rozpoczął się z ok 2500 potwierdzonymi przypadkami koronawirusa a zakończył z blisko 13 tysiącami. W szczególnie dotkniętych Włoszech było ponad 110 tysięcy przypadków koronawirusa na początku kwietnia, zaś pod koniec było ich ponad 460 tysięcy – w tym państwie pod koniec kwietnia zauważono wyraźny spadek przyrostu zachorowań. W USA na początku kwietnia potwierdzonych zakażeń koronawirusa było 210 tysięcy, zaś pod koniec tego miesiąca wartość (potwierdzonych) zachorowań wzrosła do prawie 1,07 miliona.

Wpływ pandemii COVID-19 jest świetnie widoczny z orbity. Podobnie jak w marcu 2020, w kwietniu zanotowano spadek emisji tlenków azotu oraz pyłu. Poprawiła się m.in. jakość i przejrzystość powietrza w miastach.

Obserwowane wyniki pandemii COVID-19 na Ziemię / Credits – European Space Agency, ESA

Wpływ pandemii jest świetnie widoczny na branżę morską. Przykładem mogą być pasażerskie statki, zabierające turystów na wycieczki pomiędzy interesującymi miejscami na całym świecie. W marcu i w kwietniu 2020 większość z tych statków była nieczynna – jednak nie pozostawała w portach. Duża część statków pozostawała w pobliżu portów. Poniższy obraz prezentuje duże wycieczkowce w pobliżu jednej z wysp archipelagu Bahamy – popularnego celu wypraw amerykańskich okrętów ze wschodniego wybrzeża USA.

(Przetworzony) radarowy obraz dużych wycieczkowców w pobliżu Bahamów / Credits - ICEYE
(Przetworzony) radarowy obraz dużych wycieczkowców w pobliżu Bahamów / Credits – ICEYE

Jakie są przyczyny opóźnień startów małych satelitów?

Firma konsultingowa Bryce przygotowała raport dotyczący kwestii opóźnień wynoszenia małych satelitów. Z raportu wynika, że wszystkie małe komercyjne satelity, jakie umieszczono na orbicie w ostatnich 5 latach, doświadczyło opóźnień. Typowe opóźnienie jest rzędu 4-8 miesięcy, choć znane są przypadki opóźnień rzędu nawet 2 lat. Jedynie około 15% małych satelitów doświadcza niewielkich opóźnień, krótszych od 2 tygodni.

Główną przyczyną opóźnień są kwestie związane z podstawowym ładunkiem startu (główny satelita). Zazwyczaj operator głównego satelity płaci za większość lub nawet praktycznie całość startu, co oznacza, że nieopłacalne jest wyniesienie tylko małych satelitów w danym starcie. Drugim problemem są opóźnienia związane z przygotowaniem rakiety do startu, zaś trzecim – opóźnienia przy uwolnieniu satelitów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Bankructwo Speedcast

Australijska firma Speedcast ogłosiła w kwietniu 2020 potrzebę ochrony przed wierzycielami. Firma w 2019 roku miała ponad 650 milionów USD długu i nie była w stanie pozyskać odpowiedniego finansowania dla pokrycia potrzeb. Firma postanowiła dokonać próby restrukturyzacji, na co pozyskała częściowe finansowanie.

Speedcast zajmuje się dostępem do satelitarnych usług telekomunikacyjnych. Duża część (wcześniejszych) przychodów firmy Speedcast pochodziła z branż morskich (w szczególności statków wycieczkowych) oraz branży naftowej. Te branże zostały szczególnie dotknięte przez pandemię COVID-19.

Aplikacja EV Range and Smart Route Planner

W kwietniu 2020 pojawiła się ciekawa aplikacja EV Range and Smart Route Planner. Celem tej aplikacji jest przedstawienie zasięgu pojazdu elektrycznego oraz zaplanowanie przejazdu od miejsca startowego do mety z uwzględnieniem modelu pojazdu, stanu baterii, dostępnych dróg oraz punktów ładowania. Aplikacja proponuje czas ładowania oraz prognozuje czas przejazdu. Aplikacja jest jeszcze w formie beta, co oznacza, że zmiany kształtu oraz funkcjonalności są możliwe.

Adres: https://evnavigation.com/

Przykładowy przejazd małego pojazdu elektrycznego (dostępnego na polskim rynku) z Gdańska do Krakowa z uwzględnieniem punktów ładowania / Credits - EV Range and Smart Route Planner
Przykładowy przejazd małego pojazdu elektrycznego (dostępnego na polskim rynku) z Gdańska do Krakowa z uwzględnieniem punktów ładowania / Credits – EV Range and Smart Route Planner

(BDS, Tw, VG, Ab, B)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.