Końcowe testy Sentinel-6A

0

Satelita Sentinel-6A jest właśnie przygotowywany do końcowych testów. Start tego satelity jest zaplanowany na koniec 2020 roku.

Część kosmiczna europejskiego programu Copernicus składa się z satelitów konstelacji Sentinel (oraz kilkunastu innych “współpracujących” satelitów). Te satelity obserwują naszą planetę, jej wody i atmosferę za pomocą różnych instrumentów – nie tylko na zakresie widzialnym, ale także w podczerwieni oraz przy wykorzystaniu radarów.

Konstelacja satelitów Sentinel jest umieszczana na orbicie od 2014 roku. Na przyszły rok zaplanowano start misji Sentinel-6A. Celem tego satelity są precyzyjne obserwacje poziomu mórz i oceanów Ziemi.

Satelita Sentinel-6A jest już w pełni zbudowany. Niebawem zaczną się końcowe testy tego satelity. Po ich zakończeniu Sentinel-6A zostanie przetransportowany do USA, gdzie będzie oczekiwać na start.

Końcowe testy Sentinela-6A / Credits – European Space Agency, ESA

Partnerami przy satelitach Sentinel-6 są NASA, NOAA oraz Eumetsat. Dane z tego satelity będą uzupełnieniem danych z innych misji aktualnie realizowanych oraz kontynuacją misji już zakończonych. Stały monitoring zmienności (wzrostu) poziomu mórz i oceanów ma krytyczne znaczenie dla zrozumienia postępujących zmian klimatycznych na Ziemi.

Zbiorcze dane dotyczące poziomu mórz i oceanów z misji satelitarnych od 1993 roku / Credits – NASA/JPL-Caltech
Zbiorcze dane dotyczące poziomu mórz i oceanów z misji satelitarnych od 1993 roku / Credits – NASA/JPL-Caltech

(ESA)

Comments are closed.