OSIRIS-REx – status misji

0

NASA zaprezentowała podsumowanie aktualnych wyników misji OSIRIS-REx.

Sonda Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) dotarła do planetoidy 101955 Bennu 3 grudnia 2018 roku. Przez kolejne miesiące sonda fotografowała tę planetoidę, dokonując różnych odkryć, w tym wody.

Podstawowym celem misji OSIRIS-REx jest zebranie minimum 60 gramów materii z powierzchni planetoidy i sprowadzenie tej próbki na Ziemię.

W sierpniu 2019 NASA poinformowała o wyborze czterech kandydatów na lądowisko OSIRIS-REx. Spośród tych czterech kandydatów NASA zamierza do grudnia 2019 wybrać dwa lądowiska, z których potem jedno zostanie uznane za “podstawowe”, zaś drugie za “rezerwowe”.

Potencjalne miejsca lądowania dla OSIRIS-REx na powierzchni Bennu / Credits - NASA/Goddard/University of Arizona
Potencjalne miejsca lądowania dla OSIRIS-REx na powierzchni Bennu / Credits – NASA/Goddard/University of Arizona

Na konferencji IAC 2019 zaprezentowano dotychczasowe wyniki z misji OSIRIS-REx. Prezentacja wyników rozpoczęła się od opisu misji i dotychczasowych osiągnięć – szczególnie ciekawe okazały się kwestie nawigacji sondy OSIRIS-REx wokół bardzo małej planetoidy, jaką jest Bennu. Najmniejsza osiągnięta orbita wyniosła zaledwie 900 metrów wysokości.

Okazało się, że Bennu jest aktywną planetoidą – z jej powierzchni odpadają małe ziarna materii. Niektóre z nich krążą przez pewien czas dookoła planetoidy, co pozwoliło na bardziej precyzyjne określenie pola grawitacyjnego Bennu.

Animacja ruchu cząstek wybitych z powierzchni Bennu / Credits – NASA Video

Na początku grudnia 2019 NASA zaprezentowała nagranie podsumowujące dotychczasowe osiągnięcia misji OSIRIS-REx. Powierzchnia planetoidy Bennu okazuje się być bardzo ciekawym obiektem, z dużą ilością różnej wielkości głazów na powierzchni. Wybór docelowego miejsca lądowania dla pobrania próbek jest niełatwym zadaniem. Lądowanie na powierzchni Bennu zaplanowane jest na połowę 2020 roku.

OSIRIS-REx – status misji (stan na grudzień 2019) / Credits – NASA Goddard

OSIRIS-REx jest trzecią misją NASA w ramach programu New Frontiers (pierwszą jest sonda New Horizons, drugą – Juno). Sonda została zbudowana pod nadzorem koncernu Lockheed Martin. Inicjatorami misji jest Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda oraz uczelnia University of Arizona. Swój wkład kadrowy, naukowy lub techniczny mają również: Francja, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, i Włochy. Misja kosztowała 983 mln. USD, włączając jej wyniesienie. OSIRIS ma 3 metry wysokości, 6,2 metra szerokości i masę startową 2106 kilogramów, z czego 1223 kg to paliwo – hydrazyna, dla systemu 23 silniczków manewrowych (sprawdzonego w misjach MRO i MAVEN). Posiada dwa panele ogniw słonecznych o powierzchni 8,5m² i wydajności do 3 kW.

(NASA)

Comments are closed.