40 lat od pierwszego startu Ariane

0

Mija właśnie 40 lat od pierwszego startu europejskiej rakiety Ariane.

Program europejskich rakiet orbitalnych Ariane został zaakceptowany w 1973 roku, w wyniku porozumienia Francji, Wlk. Brytanii i Niemiec w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Pierwsza z serii rakiet – Ariane 1 – została przygotowana do pierwszego lotu przed końcem dekady lat siedemdziesiątych. Pierwszy start Ariane 1 odbył się 24 grudnia 1979 roku, po pewnych opóźnieniach “w ostatniej chwili”, z powodów technicznych. Lot przebiegł prawidłowo. Ten start – jak i wszystkie kolejne – odbywały się z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Dla obsługi klientów komercyjnych powołano spółkę Arianespace, która rozpoczęła działalność w 1980 roku.

Pierwszy start rakiety Ariane / Credits – ESA

Rakieta Ariane 1 wykonała łącznie 11 lotów, z czego 9 zakończyło się sukcesem. Po tej rakiecie, w latach 80. XX wieku wprowadzono rakiety Ariane 2, Ariane 3 i Ariane 4. Łącznie rakiety Ariane 1 – 5 wykonały w latach 1979 – 2003 144 starty, z których 113 zakończyło się sukcesem. Te rakiety zastąpiła rakieta Ariane 5 (pierwszy start w 1996 roku) oraz znacznie mniejsza rakieta Vega (pierwszy start w 2012 roku, na pokładzie której znalazł się pierwszy polski satelita PW-Sat).

W 2020 roku do służby wejdzie rakieta Ariane 6 – częściowy następca rakiety Ariane 5. Rakiety rodziny Ariane zapewniają Europie niezależny dostęp do orbity, co jest ważne w przypadku europejskich programów takich jak Galileo (system pozycjonowania) czy też dostarczanie lotów na orbitę transferową GTO dla satelitów telekomunikacyjnych.

(ESA, Tw)

Comments are closed.