Spacer EVA-58

1

Osiemnastego października z pokładu ISS wykonano amerykański spacer kosmiczny EVA-58. Był to pierwszy spacer w historii astronautyki wykonany wyłącznie przez kobiety.

Spacer o oznaczeniu EVA-58 rozpoczął się 18 października 2019 o godzinie 13:38 CEST. W przestrzeń kosmiczną wyszły Christina Koch i Jessica Meir. Podstawowym zadaniem tego spaceru była wymiana zestawu akumulatorów na układ nowej generacji (litowo-jonowy).

Christina Koch i Jessica Meir / Credits - NASA
Christina Koch i Jessica Meir / Credits – NASA

Spacer zakończył się po 7 godzinach i 17 minutach – o ponad 45 minut dłużej niż to wstępnie planowano. Zaplanowane prace zostały wykonane.

Zapis spaceru EVA-58 / Credits – NASA

Co ciekawe, z tymi układami akumulatorów występująpewne problemy – kilka jednostek się zepsuło po instalacji. Jak na razie inżynierowie z NASA nie są pewni, co powoduje te awarie “świeżych” akumulatorów litowo-jonowych. Dlatego też jeden z zestawów powróci na Ziemię na szczegółową inspekcję na początku 2020 roku na pokładzie kapsuły Dragon w misji CRS-19.

Był to pierwszy spacer kosmiczny wykonany wyłącznie przez kobiety. Pierwszy raz kobieta wykonała spacer kosmiczny w lipcu 1984 roku. Wówczas Swietłana Sawickaja wyszła z pokładu stacji Salut 7. Do 2019 roku w przestrzeń kosmiczną wyszło 15 kobiet i aż 213 mężczyzn. Rekordzistką wśród kobiet jest Amerykanka Peggy Whitson, która pomiędzy 2002 a 2017 rokiem wykonała 10 spacerów kosmicznych o łącznej długości przekraczającej 60 godzin.

Swietłana Sawickaja podczas spaceru kosmicznego
Swietłana Sawickaja podczas spaceru kosmicznego – 1984 rok

Z pewnością w najbliższych latach będziemy obserwować większą ilość kobiet wykonujących spacery kosmiczne – zarówno z pokładu ISS, jak i w otoczeniu Księżyca – jak i na powierzchni Srebrnego Globu.

(PFA, NASA, LK)

Jeden komentarz

  1. Nie wiem czy zauwazyliscie, ale na filmie około 5h11 wystapil Trump z gratulacjami dla pierwszego zenskiego spaceru, lacznie z rozmowa na zywo z astronautkami. Tylko ta jego swita zenska z tylu mnie bardzo rozbawila:)