Sigmund Jähn (1937-2019)

0

We wrześniu odszedł Sigmund Jähn – uczestnik lotów Interkosmos.

Dwudziestego pierwszego września w wieku 82 lat zmarł Sigmund Jähn – pierwszy niemiecki kosmonauta, który jako trzeci nie-Rosjanin odbył lot orbitalny w ramach programu Interkosmos.

Sigmund Jähn urodził się 13 lutego 1937 w Morgenröthe-Rautenkranz w Saksonii. Zanim został pilotem wojskowym kształcił się na drukarza. W latach 1966 – 1970 studiował w Akademii Sił Powietrznych ZSRR imienia J. Gagarina w Monimo niedaleko Moskwy.

W 1976 roku wraz z trzema innymi kandydatami z NRD został zakwalifikowany do dalszego etapu szkolenia kosmonautycznego. Ostatecznie wraz z Eberhardem Köllnerem odbył szkolenie do lotu kosmicznego w Gwiezdnym Miasteczku.

Między decydentami z krajów, których piloci byli szkoleni do odbycia kosmicznego lotu w 1978 roku, trwała rywalizacja, w kwestii tego, który kraj wyśle wcześniej na orbitę wokółziemską swojego kosmonautę . W pewnym momencie pojawiły się przesłanki, pozwalające sądzić, że Sigmund Jähn może wystartować przed Mirosławem Hermaszewskim.

Trzeci start międzynarodowej załogi w programie Interkosmos nastąpił 26 sierpnia 1978 roku. Dowódcą statku Sojuz 31 został Walerij Bykowskij.

Do połączenia z kompleksem orbitalnym Salut-6/Sojuz-29 doszło 27 sierpnia 1978. Nowa załoga została powitana przez uczestników długotrwałej wyprawy, którą stanowili Władimir Kowalonok i Aleksandr Iwanczenkow. Ich lot okazał się pierwszym w historii , który trwał ponad 100 dni.

Podczas 125 okrążeń Ziemi Jähn przeprowadził liczne doświadczenia naukowe i techniczne. Niemiecka kamera wielospektralna MKF 6 posłużyła do doświadczeń teledetekcyjnych. Oprócz eksperymentów związanych z materiałoznawstwem niemiecki kosmonauta uczestniczył w badaniu wpływu nieważkości na zdolność mówienia oraz czułość słuchu.

Eksperymenty biologiczne dotyczyły odddziaływania warunków mikrograwitacji na wzrost komórek oraz łączenia mikroorganizmów z polimerami organicznymi i substancjami nieorganicznymi.

Sam kosmonauta bardzo dobrze zniósł warunki lotu orbitalnego.

Wspólny lot załóg trwał tydzień.

Powrót na Ziemię nastąpił 3 września w statku kosmicznym Sojuz-29 ( tym samym, którym wystartowali Kowalonok i Iwanczenkow). Lądowanie było transmitowane na żywo przez radziecką telewizję.

Materiał niemieckiej telewizji z lotu Jähna / Credits – DDR TV

Lądowanie nie przebiegło bezproblemowo. Nieodłączony w porę od kapsuły lądującej spadochron spowodował jej koziołkowanie , w rezultacie czego Sigmund Jähn doznał trwałego urazu kręgosłupa. Misja załogi Interkosmosu trwała 7 dni, 20 godzin i 49 minut.

Walerij Bykowskij i Sigmund Jähn po wylądowaniu na Ziemi. Credits - Spacefacts
Walerij Bykowskij i Sigmund Jähn po wylądowaniu na Ziemi. Credits – Spacefacts

Po odbyciu lotu kosmicznego Sigmund Jähn był bardzo propagandowo “eksploatowany”, a jego imieniem nazywano szkoły, ulice oraz inne obiekty.

Oficjalne powitanie załogi Sojuza 31 na ulicach Berlina. Credits - DPA
Oficjalne powitanie załogi Sojuza 31 na ulicach Berlina. Credits – DPA

W 1983 roku Sigmund Jähn uzyskał  doktorat  w Centralnym Instytucie Fizyki Ziemi w Poczdamie w dziedzinie teledetekcji Ziemi. Rozprawa Jähna oparta była m. in. na  pracach  naukowych  związanych  z lotem kosmicznym pierwszego Niemca. Opublikował wiele artykułów na temat teledetekcji i zagadnień związanych z zagospodarowaniem przestrzeni kosmicznej. Jest też autorem wydanej w 1983 roku książki „Experience Space”.

W 1985 dr Sigmund Jähn roku został  jednym z członków-założycieli Association of Space Explorers (Stowarzyszenie Uczestników Lotów kosmicznych – ASE). Przez lata był członkiem komitetu wykonawczego.

W 1986 roku Jähn został mianowany generałem dywizji.

Po zjednoczeniu Niemiec Sigmund Jähn został zwolniony z armii i przez krótki czas szukał pomysłu na przyszłość.

Dzięki wsparciu swojego kolegi Ulfa Merbolda – drugiego Niemca, który poleciał w kosmos – Jähn został konsultantem Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR w Centrum Szkolenia Kosmonautów pod Moskwą, a od 1993 roku również  Europejskiej Agencji Kosmicznej  , gdzie pomagał w przygotowaniach do lotów kosmicznych niemieckim i europejskim astronautom:

  • Mir-92 (Klaus-Dietrich Flade i Reinhold Ewald),
  • Euromir-94 (Ulf Merbold i Pedro Duque / Hiszpania),
  • Euromir-96 (Thomas Reiter i Christer Fuglesang / Szwecja),
  • Mir-97 (Reinhold Ewald i Hans Schlegel).

Dwukrotnie Alexander Gerst zaprosił Sigmunda Jähna na swoje kosmiczne starty do Bajkonuru.

Sigmund Jähn i Alexander Gerst. Credits - DPA/Jörg Carstensen
Sigmund Jähn i Alexander Gerst. Credits – DPA/Jörg Carstensen

Do 2002 roku Jähn pozostawał konsultantem ESA w Gwiezdnym Miasteczku, po czym przeszedł na emeryturę.
Do końca brał udział w publicznych spotkaniach poświęconych propagowaniu zagadnień związanych z eksploracją kosmosu i nauką.

W 1994 roku polski podróżnik Jacek Pałkiewicz zaprosił kilku kosmonautów na ekologiczną wyprawę na tereny Syberii. Zadaniem misji było zwrócenie uwagi świata na narastający problem globalnego ocieplenia klimatu. Jednym z jej uczestników był zmarły niemiecki kosmonauta.

Oficjalne otwarcie wystawy  kosmicznej w Morgenröthe-Rautenkranz w 2007 roku z udziałem Sigmunda Jähna, Pawła Winogradowa i Gerharda Thiele. Credits - Eberhard Mädler
Oficjalne otwarcie wystawy kosmicznej w Morgenröthe-Rautenkranz w 2007 roku z udziałem Sigmunda Jähna, Pawła Winogradowa i Gerharda Thiele. Credits – Eberhard Mädler

W 2001 roku planetoida 17737 (1998 BF14) na cześć niemieckiego kosmonauty została nazwana “Sigmundjähn”.

Sigmund Jähn zmarł 21 września w swoim domu w Strausbergu w Brandenburgii. Był najstarszym kosmonautą niepochodzącym z dwóch krajów dominujących w załogowej astronautyce. Na liście astronautów o doświadczeniu przynajmniej orbitalnym figuruje na miejscu 90. Misja Sojuza 31, w której uczestniczył była 66. załogowym lotem kosmicznym. Jej dowódca Walerij Bykowskij zmarł w marcu tego roku.

4 pażdziernika 2019 w Strausbergu odbył się w gronie rodzinnym pogrzeb kosmonauty.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Robertowi Kozieł za przesłany tekst.

(PFA, LK)

Comments are closed.