Mars 2020 – integracja i testy

0

W ostatnich miesiącach trwała integracja łazika Mars 2020. Aktualnie trwają testy środowiskowe tego pojazdu.

Okienko startowe do misji łazika Mars 2020 otwiera się 17 lipca 2020 roku. Do tego czasu musi zakończyć się integracja łazika oraz wszelkie testy weryfikujące poprawność złożenia pojazdu i jego instrumentów pokładowych. Po tych pracach łazik zostanie “zapakowany” pod osłonę termiczną, dzięki której nastąpi wejście w atmosferę Czerwonej Planety. Oprócz tego zainstalowany zostanie oddzielnie konstruowany “descent stage” wraz ze Sky-Crane, którego zadaniem jest kontrola procesu lądowania. Na szczycie tego zestawu zostanie zainstalowany stopień międzyplanetarny, dostarczający zasilania, komunikacji oraz orientacji w trakcie podróży z Ziemi na Marsa.

Pracy jest dużo, gdyż w porównaniu z MSL Curiosity, łazik Mars 2020 zawiera szerszy zestaw instrumentów. Jednym z najciekawszych elementów nadchodzącej misji jest helikopter.

Latem 2019 roku trwała integracja i testy łazika. Poniższe nagrania prezentują przykłady prac, jakie wykonano nad łazikiem Mars 2020 w ostatnich miesiącach.

Integracja łazika Mars 2020 / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory
Testy ramienia łazika Mars 2020 / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory
Instalacja kół łazika Mars 2020 (modele lotne kół zostaną zainstalowane później) / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Trwały także testy helikoptera do tej misji. W tej chwili wydaje się, że helikopter będzie gotowy na start misji łazika Mars 2020 bez żadnych opóźnień. Warto tu dodać, że ten helikopter nie jest krytycznym sprzętem dla powodzenia misji łazika. Jeśli w kolejnych miesiącach dojdzie do jakiegoś większego problemu z helikopterem, wówczas łazik zostanie wysłany na Marsa bez tego helikoptera. Jak na razie jednak nie doszło do takich problemów i pod koniec sierpnia helikopter został zainstalowany na pokładzie łazika Mars 2020.

Od drugiego tygodnia września trwają testy środowiskowe łazika Mars 2020. Prowadzone są m.in. testy wytrzymałości łazika na warunki jakie wystąpią podczas startu.

Misja Mars 2020 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JPL)

Comments are closed.