Ovzon-3 – 500 kg satelita na GEO

0

Pod koniec zeszłego roku podpisano kontrakt na budowę małego satelity telekomunikacyjnego operującego z orbity geostacjonarnej.

Satelity telekomunikacyjne funkcjonujące na orbicie geostacjonarnej (GEO) można nazwać prawdziwymi arcydziełami współczesnych technologii kosmicznych. Są to zwykle duże albo największe satelity, z reguły o masach od około 3 do nawet 7 ton (Telstar 19 Vantage z lipca 2018 – 7075 kg). Często te satelity są wyposażone w dziesiątki transponderów, zdolne do intensywnej pracy przez minimum 15 lat. Koszt takich satelitów jest niemały – nawet kilkaset milionów EUR.

Od zeszłego roku obserwujemy nowy trend na GEO – satelity o rząd wielkości mniej masywne od tych aktualnie stosowanych. Masa startowa tych satelitów to około 500 kg.

W grudniu zeszłego roku został podpisany kontrakt pomiędzy amerykańską firmą SSL a amerykańsko-szwedzkim operatorem satelitarnym Ovzon. Satelita Ovzon-3, o masie 500 kg, ma trafić na GEO w 2021 roku. Ten satelita ma przede wszystkim dostarczać usług telekomunikacyjnych w regionach, w których dostęp do innych sieci lub dostawców może być utrudniony.

Start Ovzon-3 ma nastąpić na pokładzie jednej z rakiet Falcon Heavy. Z uwagi na duże możliwości tej rakiety, jest oczywiste, że Ovzon-3 poleci wraz z kilkoma lub nawet kilkunastoma innymi satelitami na orbitę transferową GTO. Jak na razie brak informacji co do innych satelitów – przypuszczalnie kontrakty na ten lot zostaną zakończone w przyszłym roku.

Małe satelity telekomunikacyjne na GEO mogą konkurować z dużymi satelitami o klientów na mniejszych lub bardziej wyspecjalizowanych rynkach. Oczywiście, w przypadku dużych satelitów będą się także pojawiać nowe możliwości, m.in. sterowanie i formowanie wąskiej wiązki strumienia danych.

Z drugiej strony, obecność mniejszych satelitów na GEO to większe ryzyko kolizji z “kosmicznymi śmieciami” i tworzenia kolejnych fragmentów. Z pewnością mniejsze satelity będą mieć mniejsze możliwości manewrowe, co przełoży się na krótszy czas misji i być może rzadsze manewry w celu uniknięcia zderzenia z innymi obiektami.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(SN, PFA, Tq, PN, Ar)


Comments are closed.