Fragmentacje górnych stopni Protona i Atlasa 5

0

W sierpniu tego roku doszło do fragmentacji górnych stopni rakiet Proton i Atlas 5. Obie fragmentacje prawdopodobnie są wynikiem eksplozji, a nie kolizji z innymi “kosmicznymi śmieciami”.

Eksplozja członu Blok DM

24 sierpnia 2018 doszło do fragmentacji stopnia Blok DM, będącego górnym stopniem rakiet Proton (w nieużywanej już wersji Proton-K). Fragmentacja nastąpiła po nieco ponad 12,5 roku pobytu na orbicie a stopień Blok DM prawdopodobnie pochodził od startu z grudnia 2005 roku. Wówczas na średnią orbitę okołoziemską (MEO) zostały wyniesione trzy satelity rosyjskie o oznaczeniach Kosmos 2417, Kosmos 2418 i Kosmos 2419.

Fragmentacja wytworzyła przynajmniej 20 szczątków, krążących po orbicie ok 19000 x 550 km i nachyleniu 65,3 stopnia. Wg źródeł amerykańskich fragmentacja prawdopodobnie była spowodowana uszkodzeniem membrany oddzielającej resztki paliwa i utleniacza. W wyniku tego uszkodzenia nastąpiło zetknięcie hydrazyny oraz tlenu, co wywołało eksplozję.

Fragmentacja stopnia Centaur

31 sierpnia doszło do fragmentacji stopnia Centaur. Stopień przebywał blisko 4 lata na orbicie i posłużył do wyniesienia satelity CLIO, o którym dość niewiele wiadomo. Łącznie wykryto około 70 fragmentów związanych z fragmentacją. Wg oficjalnych źródeł amerykańskich nie miała ona związku z uderzeniem innego śmiecia kosmicznego w stopień. Jest zatem możliwe, że ta fragmentacja była także wynikiem eksplozji.

Śmieci na orbicie są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(ODQ)

Comments are closed.