Udany start Atlas V z satelitą CLIO (17.09.2014)

0

Rakieta Atlas V wyniosła 17 września amerykańskiego satelitę CLIO. Nie do końca wiadomo, kto będzie operatorem tego satelity.

Do startu doszło pod koniec okienka startowego, 17 września o godzinie 02:10 CEST. Satelita został wyniesiony za pomocą rakiety Atlas V w konfiguracji 401 z wyrzutni LC-41 na przylądku Canaveral na Florydzie. Był to 49. start rakiety Atlas 5 od 2002 roku.


Start Atlas 5 z CLIO – 17.09.2014 / Credits – ULA

Niewiele wiadomo o satelicie CLIO. Niektóre źródła sugerują, że jest to stosunkowo duży i zaawansowany technologicznie satelita telekomunikacyjny, oparty o platformę A2100. Satelitę zbudowała firma Lockheed Martin. Odbiorcą satelity jest jedna z amerykańskich agencji, której nazwa nie została podana do publicznej wiadomości. Sugeruje to albo przeznaczenie wywiadowcze CLIO albo służące do komunikacji militarnej. Jest też możliwe, że CLIO ma służyć do „podsłuchiwania” innych satelitów na orbicie geostacjonarnej. Może to być także następca satelity AMC-14, który po wystrzeleniu na złą orbitę w 2008 roku został sprzedany od komercyjnego operatora rządowi USA. Ostatecznie AMC-14 znalazł się na orbicie geosynchronicznej o nachyleniu 13 stopni, ale doprowadzenie do tej orbity wymagało zużycia dużej ilości paliwa, co ograniczyło „czas życia” tego satelity.

CLIO może być powiązany z satelitą PAN, wystrzelonym we wrześniu 2009 roku. Satelita PAN (USA 207) znajduje się na orbicie geostacjonarnej i jest znany ze swojego dość częstego przemieszczania się – osiem dużych zmian pozycji w pięć lat. Dodanie CLIO do tej sieci może oznaczać rzadsze zmiany pozycji PAN.

Następny start jest planowany na 20 września. Tego dnia rakieta Falcon 9 v1.1 wyniesie na orbitę kapsułę Dragon oraz dwa satelity: SpinSat i Arkyd-3.

Comments are closed.