Voyager I i II – zbliżenie do Saturna

0

Sondy Voyager I i Voyager II przeleciały w 1980 i 1981 roku obok Saturna. Udany przelot obu sond pozwolił na lepsze zrozumienie naszego Układu Słonecznego.

Misje sond Voyager 1 i Voyager 2 rozpoczęły się na przełomie sierpnia i września 1977 roku. Sonda Voyager 2 została wysłana jako pierwsza (20 sierpnia 1977), lecz jej trajektoria była nieco “wolniejsza” od sondy Voyager 1 (start 5 września 1977).

Obie sondy przemierzały Układ Słoneczny względnie blisko siebie aż do Saturna. Od przelotu obok tej planety (listopad 1980 i sierpień 1981) kosmiczne drogi Voyagerów rozeszły się. Voyager 1, po wykonaniu obserwacji Tytana podążył po trajektorii z dala od planet. Z kolei Voyager 2 został skierowany ku dwóm ostatnim gazowym gigantom Układu Słonecznego – przelot obok Urana (1986) i Neptuna (1989).

Warto tu jednak zauważyć, że początkowo obie sondy Voyager miały zbadać tylko Jowisza i Saturna. Te dwie planety i ich otoczenie było “misją podstawową” dla obu Voyagerów. Uran i Neptun były “misją rozszerzoną” – podobnie jak Pluton, który przez chwilę był rozpatrywany jako cel dla Voyagera 1. Ostatecznie NASA jednak zdecydowała, że ważniejsze z punktu naukowego będą obserwacje Tytana – największego księżyca Saturna.

Poniższe nagranie prezentuje zestaw zdjęć wykonanych przez sondy Voyager I i II podczas przelotu obok Saturna. Łącznie jest to 29023 zdjęć.

Obserwacje Saturna, jego pierścieni i księżyców przez sondy Voyager 1 i Voyager 2 / Credits – NASA

Co ciekawe, tuż po przelocie obok Saturna, nastąpiła awaria platformy kamery Voyagera 2. Ta awaria mogła zniweczyć przeloty obok Urana i Neptuna, szczególnie, że obie planety otrzymują znacznie mniej światła słonecznego niż Saturn. Inżynierom NASA udało się jednak przywrócić sprawność tej platformy. W styczniu 1986 roku nastąpił udany przelot Voyagera 2 obok Urana.

Aktualnie zarówno Voyager 1 jak i Voyager 2 przemierzają już przestrzeń międzygwiezdną. Voyager 1 przekroczył heliopauzę latem 2012 roku zaś Voyager 2 – w grudniu 2018 roku. Obie sondy jeszcze przez kilka lat będą zbierać dane z kilku instrumentów pokładowych.

Po misjach Voyager 1 i Voyager 2 nastąpiła misja Cassini-Huygens, która w latach 2004 – 2017 badała układ Saturna. Ta misja zakończyła się udanym lądowaniem próbnika Huygens na powierzchni Tytana oraz spłonięciem sondy Cassini w atmosferze Saturna.

(NASA)

Comments are closed.