Ostatnie przygotowania do pierwszego lotu Dragona 2

0

24 stycznia SpaceX przeprowadził statyczne odpalenie silników (tzw. static test) rakiety Falcon 9, mającej wynieść pierwszy egzemplarz statku kosmicznego Dragon 2, przystosowanego do transportu astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Testy statyczne silników są jednym z najważniejszych etapów poprzedzających starty rakiet Falcon 9. Weryfikuje się wówczas prawidłowe działanie wszystkich systemów przed lotem. Dziewięć silników Merlin 1D zostało odpalonych w czwartek 24 stycznia o godzinie 22 czasu polskiego. Zgodnie z założeniami miały one pracować przez około siedem sekund. Wiadomo jednak, że test trwał o ponad połowę krócej, a SpaceX nie potwierdził udanego przeprowadzenia testu statycznego. Źródła związane z serwisem NASASpaceflight twierdzą jednak, że podczas testu nie wykryto większych nieprawidłowości.


Nagranie z testu statycznego / SpaceX

Podczas przygotowań do testu zaprezentowano również pracę ramienia (crew access arm), którym załogi i technicy będą mogli wejść na pokład Dragona 2 już na stanowisku startowym.

Obecnie datę startu Falcona 9 z pierwszym egzemplarzem kapsuły Dragon 2, zaplanowano na nie wcześniej niż 23 lutego. Start odbędzie się z historycznego stanowiska 39-A, z którego wyruszały wahadłowce kosmiczne, a wcześniej wyprawy Apollo.

Termin misji SpaceX Demonstration Mission 1 (DM-1) jest jednak mocno uzależniony od prac NASA, której pracownicy (jak i większość administracji USA) przez ostatnie kilka tygodni mieli zakaz pracy w związku z kryzysem politycznym w Stanach Zjednoczonych, oraz wynikającym z tego government shutdown. Na razie w USA doszło do wstępnego porozumienia między administracją prezydenta Trumpa a Kongresem, jednak będzie ono trwać tylko trzy tygodnie. Jeżeli dojdzie do kolejnego wstrzymania prac administracji USA, to wpłynie to również na dalsze opóźnienia większości prac NASA, w tym również ostatnich certyfikacji przed lotem DM-1.

Wnętrze kapsuły Crew Dragon / Patrick T. Fallon/Bloomberg

Misja ma na celu przetestowanie pierwszego egzemplarza Dragona 2 w locie, trybie automatycznego cumowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, oraz bezpiecznego powrotu na Ziemię. Do ISS kapsuła pozostanie przycumowana przez kilka tygodni.

Od czasu zakończeniu lotów wahadłowców kosmicznych w 2011 roku Amerykańscy astronauci latają na pokład ISS na pokładzie rosyjskich Sojuzów. Dragon 2 oraz Starliner (Boeing) już od kilku lat są rozwijane w ramach realizowanego dla NASA programu Commercial Crew. Pierwsze loty obu pojazdów z załogami powinny się odbyć w drugiej połowie 2019 roku.

Misja SpX jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.