Testowy lot suborbitalny Exos Aerospace

0

W sobotę 25 sierpnia z kosmodromu Spaceport America przeprowadzony został testowy lot suborbitalny rakiety SARGE.

Rakieta SARGE (Suborbital Autonomous Rocket with GuidancE) wystartowała w sobotę o godzinie 20:00 CEST. Po około 15 minutach od startu rakieta opadła na spadochronach. Następnie na spadochronach wylądował stożek rakiety. Start przeprowadziła spółka Exos Aerospace, założona przez byłych pracowników Armadillo Aerospace, która odniosła kilka sukcesów w konkursach Ansari X-Prize czy Northrop Grumman Lunar Challenge.

Spółka nie opublikowała jeszcze informacji o parametrach lotu, a podczas transmisji ze startu można było zauważyć pewne odchylenie podczas wznoszenia rakiety. SARGE bazuje na konstrukcji STIG B rozwijanej wcześniej przez Armadillo Aerospace. Zasilana jest mieszanką ciekłego tlenu i etanolu.


Nagranie ze startu SARGE / Exos Aerospace

Exos Aerospace chce oferować na rynku możliwość przeprowadzania eksperymentów ważących do 50 kg wysyłanych na trajektorie suborbitalne. Spółka ma nadzieje, że lot pomoże w znalezieniu nowych klientów komercyjnych, m.in. w ramach programu NASA Flight Opportunities. Na początku sierpnia spółka ogłosiła również długofalowe plany wykonania małej rakiety orbitalnej, będącej w stanie wynieść do 100 kg ładunku na niską orbitę okołoziemską.

(Exos Aerospace, Space News)

Comments are closed.