Kłopoty firmy Armadillo Aerospace

0

Nastąpiło „zamrożenie prac” w firmie Armadillo Aerospace. Powodem są kłopoty finansowe tej firmy.

Armadillo Aerospace (AA) to jedna z ciekawych małych amerykańskich firm sektora „New Space”. Na początku zeszłej dekady AA brała udział w pierwszym konkursie XPrize (bez większych sukcesów). Następnie, AA zajmowała się wieloma projektami, w tym rakietami sondującymi STIG,  demonstratorem-lądownikiem Morpheus oraz pojazdem suborbitalnym SOST (Sub-Orbital Space Transport).

W ostatnich latach prace AA były głównie finansowane z własnych funduszy Johna Carmack’a, założyciela tej firmy. John Carmack jest znany z branży gier komputerowych, na której zbił fortunę – część funduszy przeznaczył na rozwój AA. Jednakże wolniejszy od przewidywanego rozwój projektów AA, pewne niepowodzenia (w szczególności nieudany lot rakiety STIG-B na początku tego roku) doprowadziły do znacznie wyższych wydatków, niż to wcześniej przewidywano.

Pierwszego sierpnia John Carmack poinformował, że AA został wprowadzony do „trybu hibernacji”, którego wynikiem jest zatrzymanie prac firmy. Jednocześnie rozpoczęto poszukiwanie inwestorów. Według założyciela AA bez inwestorów nie będzie możliwe wznowienie prac w tej firmie.

(SN)

{module [346]}

Comments are closed.