Kolejny start rakiety STIG-A

0

Firma Armadillo Aerospace, działająca w przemyśle kosmicznym, wystrzeliła trzecią już rakietę STIG-A blisko miesiąc temu z terenu portu kosmicznego Spaceport America. Był to kolejny krok na drodze osiągnięcia ambitnych celów tego przedsiębiorstwa.

Start miał miejsce o 11:15 czasu lokalnego 28 stycznia 2012 roku ze specjalnej wyrzutni na terenie portu kosmicznego Spaceport America, który położony jest w stanie Nowy Meksyk (USA). Informacja o starcie na prośbę firmy nie była początkowo rozpowszechniana. Start odbył się w ramach projektu badającego zaawansowane technologie rakietowe.

Rakieta wystartowała zgodnie z planem w czasie trwającego 5 godzin okna startowego. Z przesłanej telemetrii wynika, iż osiągnięta została wysokość około 82 kilometrów (możliwe, że nawet 92 km). Pomimo awarii systemu opóźniającego upadek (składającego się z balonu i spadochronu), główny człon rakiety został pomyślnie podjęty z przewidywanego rejonu upadku. Część ładunkowa w stanie nienaruszonym także została podjęta z terenu portu kosmicznego.

Wysłana rakieta była tą samą, która została wystrzelona 4 grudnia w 2011 roku, demonstrując możliwość powtórnego wykorzystania tej samej jednostki. Uzyskana wysokość w styczniowym locie była co najmniej dwa razy większa niż ta osiągnięta 4 grudnia.

{youtube}Aw11NFz14sA{/youtube}
Materiał przedstawiający styczniowy lot rakiety STIG-A / Credits: youtube.com, armadilloaerospace

W przyszłości firma Armadillo Aerospace zamierza oferować prywatnym osobom podróże suborbitalne. W chwili obecnej prace skupiają się na lotach na duże wysokości. Po zakończeniu tego etapu firma zacznie przeprowadzać loty na duże wysokości w połączeniu ze startami i lądowaniami w trybie VTVL (pionowy start i lądowanie), które zostały już opanowane. Następny lot w wykonaniu Armadillo zaplanowany jest już na wysokość ponad 100 km (umowna granica Ziemi z kosmosem) i odbędzie się wiosną tego roku. Prawdopodobnie wykorzystana zostanie wtedy rakieta kolejnej generacji – STIG-B.

(Armadillo Aerospace)

Comments are closed.