Powstała Australijska Agencja Kosmiczna

0

8 maja rząd Australii ogłosił powołanie Australijskiej Agencji Kosmicznej. Nowa instytucja będzie wspierać rozwój podmiotów kosmicznych w tym kraju.

Historia badań kosmicznych w Australii sięga lat 60. Kraj ten jako siódmy umieścił własnego satelitę (WRESAT) na orbicie. Start wykonano w 1967 z bazy Woomera za pomocą rakiety Sparta, której konstrukcja bazowała na amerykańskiej rakiecie balistycznej Redstone. Z Woomera przeprowadzono również starty rakiety Europa 1, które rozwijała ELDO (European Launcher Development Organization), będąca jedną z prekursorów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nie udało się jednak osiągnąć orbity i program zarzucono.

Na terenie południowo-wschodniej Australii od 1965 roku funkcjonuje również system anten w Canberra, wchodzący w skład Deep Space Network monitorujący komunikację w misjami badającymi Układ Słoneczny. Anteny nasłuchiwały między innymi misji Apollo, Viking czy Voyager. Na zachodzie kraju w New Norcia swój system nasłuchowy posiada również Europejska Agencja Kosmiczna.

Od lat sześćdziesiątych rozwój działalności kosmicznych w Australii był jednak mocno ograniczony. Od końca lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych prowadzony były projekty rakiet sondujących (SSRP, AUSROC), nie udało się jednak rozwinąć tych programów do etapów funkcjonalnych małych rakiet orbitalnych.

W 2017 roku w Australii odbył się Międzynarodowy Kongres Astronautyczny IAC – wydarzenie na którym spotykają się czołowi przedstawiciele sektora kosmicznego: największych firm, agencji kosmicznych oraz politycy. Wówczas Elon Musk wygłosił przemówienie, które doprecyzowało plany marsjańskie firmy SpaceX. Już podczas IAC wiadomo było o kończących się pracach przygotowawczych do powołania Australijskiej Agencji Kosmicznej.

Powołanie instytucji zostało ogłoszone 8 maja a dalsze szczegóły podano 14 maja. Australijska Agencja Kosmiczna, którą pokieruje Dr Megan Clark, otrzyma budżet 25 milionów dolarów australijskich na własne działania operacyjne oraz 16 milionów dolarów australijskich na fundusz inwestycyjny wspierający australijskie firmy kosmiczne. Kwoty te odpowiadają 16 milionom oraz 10 milionom EUR. Australijska Agencja Kosmiczna będzie również odpowiedzialna za stworzenie i implementacje dedykowanej strategii kosmicznej oraz rozwijała krajową politykę kosmiczną. Lokalne komentarze branżowe mówią jednak, że przyznane nakłady to raczej dolna granica potrzebnych kwot i zwiększenie budżetu byłoby wymagane.

Jednocześnie warto zauważyć, że jest to już kolejny kraj (Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Polska) który w ostatnich latach stworzył dedykowaną instytucję zajmująca się kwestiami kosmicznymi.

(PA, Ministerstwo Przemysłu Australii, The Conversation)

Comments are closed.