Sugestie tymczasowego zmniejszenia załogi ISS

0

Komitet Doradczy ISS zasugerował NASA, aby agencja rozważyła zmniejszenie liczebności załogi ISS w przypadku dalszych opóźnień programu Commercial Crew.

Przewodniczący Komitetu, były astronauta programu Apollo Thomas Stafford, powiedział 14 maja podczas zebrania gremium, że NASA powinna rozważyć przygotowanie się do zmniejszenia liczebności przebywającej na ISS załóg. Przyczyną są znaczne opóźnienia programu Commercial Crew, w ramach którego zarówno SpaceX jak i Boeing rozwijają kapsuły do transportu załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kapsuła CST-100 Starliner / Credits - Boeing

Kapsuła CST-100 Starliner / Credits – Boeing

Oficjalnie pierwsze bezzałogowe loty testowe Starlinera oraz Dragona 2 powinny się odbyć jeszcze do końca tego roku. Wielu analityków branży kosmicznej jak również GAO (Government Accountability Office – amerykański odpowiednik NIKu) uważa, że obecne terminy są wyjątkowo optymistyczne. Pojawiają się nawet głosy, że SpaceX otrzyma certyfikacje do transportu załóg dopiero w grudniu 2019 roku a Boeing w 2020.

Jednocześnie umowa między NASA a Roskosmosem na transport załóg do ISS będzie obowiązywać do końca 2019 roku. Ewentualne dyskusje na temat przedłużenia umowy ze względu na czas produkcji statków Sojuz należałoby uzgadniać już teraz. Jednak przy regularnie rosnących cenach za wyniesienie amerykańskich astronautów oraz obecny polityczny klimat na linii USA-Rosja taka umowa wydaje się być mało prawdopodobna.

Świadomi sytuacji Amerykanie próbują już przystosować się do niej na kilka sposobów. Jednym z nich będzie dołączenie trzeciego członka załogi do pierwszego, testowego lotu kapsuły Starliner. Dodatkowy astronauta pozostałby na ISS na okres sześciu miesięcy. Komitet Doradczy ISS sugeruje również by NASA przygotowała się na możliwość czasowego zmniejszenia liczebności stacji, jak również rozważyć zaawansowane przeszkolenie rosyjskich kosmonautów do obsługi systemów amerykańskiej sekcji stacji. Inną opcją uzgadnianą obecnie z partnerami rosyjskimi jest przedłużenie pobytu poszczególnych załóg na ISS. W tym przypadku, ze względu na techniczne ograniczenia materiałów używanych w Sojuzach loty poszczególnych załóg mogłyby zostać przedłużone o kilka tygodni.

(SN, Space Policy Online)

Comments are closed.