HAL-062 – łazik marsjański studentów PW

0

Zespół z Koła Naukowego Robotyków Politechniki Warszawskiej stworzył robota, który wystartuje w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w warunkach zbliżonych do tych panujących na Marsie, rywalizować będą najlepsze studenckie konstrukcje z całego świata.

Taki robot musi sobie poradzić z szeregiem zadań funkcjonalnych, jak np. obsługa panelu kontrolnego, przyniesienie i podanie sprzętu/narzędzi astronaucie czy pobranie próbki gleby do analizy.

Z inżynierskiego punktu widzenia najciekawszym zagadnieniem jest autonomia – zaznacza Adam Sikorski, kierownik projektu. – W przypadku utraty komunikacji z bazą robot będzie w stanie dalej samodzielnie wykonywać swoje zadania lub bezpiecznie wrócić do bazy.

Studenci z Koła Naukowego Robotyków, które działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, biorą udział w wielu zawodach robotycznych.

Co roku zdobywamy na nich 20-30 nagród – opowiada Adam Sikorski. – Naszym celem jest ciągły rozwój, postanowiliśmy podnieść poprzeczkę i zrealizować bardziej zaawansowany projekt. Postanowiliśmy zrobić łazika marsjańskiego na University Rover Challenge – najbardziej prestiżowe i najtrudniejsze zawody studenckie w dziedzinie robotyki.

Studenci pracowali nad HALem-062 od listopada 2016 roku. Pierwsze koncepcje powstały już jednak ok. pół roku wcześniej. Wtedy w trzyosobowym zespole zbudowali wersję łazika w skali 1:2. W ten sposób mogli sprawdzić wiele rozwiązań wykorzystanych później w HALu-062.

Materiał promocyjny twórców HALa-062 / KNR

Zrealizowanie marzeń o budowie łazika marsjańskiego nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego, które zapewniła przede wszystkim Uczelnia, ale nie tylko. Studentów wspomógł również Mercedes-Benz Bank Polska.

Zawody University Rover Challenge potrwają od 31 maja do 2 czerwca 2018 r. W pierwszych eliminacjach wzięło udział ponad 90 drużyn z całego świata, do finałów zakwalifikowało się aż 6 polskich zespołów.

Źródło: Politechnika Warszawska

Comments are closed.