IAC 2017

0

W dniach 25 – 29 września w Adelajdzie odbywa się 68 Międzynarodowy Kongres Astronautyczny.

International Astronautical Congress (IAC, Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) jest prawdopodobnie najważniejszą konferencją dla światowego sektora kosmicznego. Przez kilka dni kilka tysięcy przedstawicieli i wystawców prezentuje wyniki swoich prac i plany na przyszłość. Jest to także wydarzenie na którym spotykają się czołowi przedstawiciele sektora kosmicznego: największych firm, agencji kosmicznych oraz politycy.

Co roku IAC odbywa się w innym mieście, zazwyczaj na innym kontynencie. W zeszłym roku IAC odbyło się w meksykańskim mieście Guadalajara a rok wcześniej – w Jerozolimie.

W tym roku do Australii przyjechało ponad cztery tysiące uczestników konferencji z całego świata. Jest to dobry wynik, zważywszy pewną odległość Australii od głównych ośrodków sektora kosmicznego (USA i Europa). Ma to jednak związek z kilkoma kwestiami. Po pierwsze – równolegle kończą się prace nad powołaniem australijskiej agencji kosmicznej, po latach opóźnień. Po drugie – światowy sektor kosmiczny obecnie doświadcza szybkiego rozwoju, co widać wszędzie na całym świecie, także w regionie znajdującym się na północ od Australii. Po trzecie – ostatni raz na półkuli południowej IAC odbyło się w 2011 roku – wówczas Kongres został zorganizowany w Kapsztadzie w RPA.

Na IAC 2017 nastąpi kilka ważnych prezentacji. Najgłośniejsze przemówienie jest planowane na piątek – tego dnia Elon Musk przedstawi plany lotów w kierunku Czerwonej Planety. Będzie to modyfikacja przedstawionych rok temu planów.

Wydarzenia pierwszego dnia IAC 2017 / Credits – International Astronautical Federation

Wydarzenia drugiego dnia IAC 2017 / Credits – International Astronautical Federation

Wydarzenia trzeciego dnia IAC 2017 / Credits – International Astronautical Federation

W tym roku na IAC nie zabraknie polskich akcentów. Łącznie 13 prezentacji z Polski zostanie przedstawionych na IAC 2017. Tematy dotyczą “misji analogowych“, technik rakietowych, technik satelitarnych oraz regulacji prawnych w polskim sektorze kosmicznym.

W przyszłym roku IAC odbędzie się w Bremie. Na IAC 2017 zostanie wybrany organizator IAC w 2020 roku.

(IAC)

Comments are closed.